Diğer Sporlar

Bakan Kasapoğlu: “Kadın sporcu oranı AKP döneminde ikiye katlandı”

Alan Savunması

TBMM Genel Kurulu’nda bütçe görüşmelerinde konuşan Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, kadın sporcular hakkında konuştu. Kadın sporcu sayısında artış olduğunu söyleyen Kasapoğlu, bu sporcuların başarılarını övdü.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) 2021 yılı bütçe görüşmelerinde birçok bakanlıkla birlikte Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın bütçesi de görüşülerek onaylandı. Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, TBMM’de yaptığı konuşmasında bakanlığın yaptığı çalışmalarla ilgili bilgiler verdi.

Konuşmasında kadın sporcular konusunda da değerlendirmede bulunan Kasaoğlu, AK Parti hükümetlerinde kadın sporcuların oranının arttığını kaydetti. Kadınlara yönelik çalışmalarda sporda gelinen noktanın gurur kaynaklarından olduğunu belirten Kasapoğlu, kadın sporcuların hemen hemen tüm branşlarda başarılara imza attığını sözlerine ekledi

Türkiye kadın sporcu oranının yüzde 22,5’ten yüzde 41’e çıktığını söyleyen Kasapoğlu, kadın sporcuların tesadüf olmayan başarılarının gelecekte de artarak devam edeceğinin altını çizdi. AK Parti hükümetlerinin her alanda devrimler gerçekleştirdiğini kaydeden Kasapoğlu, başarıya giden yolda asla vazgeçmeyen kadınların önünde hiçbir engel olmadığını da vurguladı. Kadına karşı şiddete de değinen Kasapoğlu, şu ifadeleri kullandı:

“Kadınlar her alanda göğsümüzü kabarttı”

“Son 18 yılda bu kadınlar her alanda göğsümüzü kabarttılar. Bakın spor tarihimize, 18 yıl boyunca her branşta yüzlerce ilki sığdırmış kadınlarımızı görürsünüz.

“2002 yılında faal lisanlı sporcularımızın yüzde 22,5’i kadın sporcu iken 2020 yılında bu oran yüzde 41’e çıktı. Güreşte, tekvandoda, cimnastikte, buz pateninde, basketbolda, okçulukta, eskrimde, boksta, hemen hemen bütün branşlarda kadınlarımız hepimizi gururlandırdı. Kadınlarımız, ülkemizi ve milletimizi en iyi şekilde temsil ediyorlar, imza attıkları başarılarla gelecek nesillere de büyük motivasyon kaynağı oluyorlar.

“Kadınlarımızın hayatlarını bir korku içerisinde yaşamalarına neden olanlara, onları şiddet ve istismara maruz bırakmaya çalışanlara karşı da mücadelemiz kararlılıkla devam ediyor. Kadına şiddetle mücadelede hep birlikte samimi bir tutum içerisinde olmalıyız”

İlginizi Çekebilir

...
HDP Milletvekili Oya Ersoy, kadın sporcular hakkında konuştu: “Kadınlar, çocuklar, LGBTİ+’lar için laiklik yaşamsaldır”
...
Olimpiyatların yıldızıydı: Olivia Podmore, bıraktığı mesajın ardından evinde ölü bulundu
...
Türkiye Boks Federasyonu Asbaşkanı Arın: Kadın boksunda aldığımız madalyalar tesadüf değil
...
Feryal Abdelaziz, altın madalya kazanan Mısırlı ilk kadın sporcu oldu

SOSYAL AĞ

Popüler Haberler

...
Fatih Terim’den trans kadın Selin Ciğerci ile evli olan Tuzlasporlu futbolcu Gökhan Çıra’ya transfobik gönderme

1585 kere okundu.

...
12 yaş altı kız futbol Takımı erkekler liginin şampiyonu oldu

1510 kere okundu.

...
Pernille Harder Chelsea’de: Kadın futbol tarihinin en pahalı transferi

1470 kere okundu.