Dünya - Futbol - 2 hafta ago

Bahia Kulübü başkanından Brezilya Devlet Başkanı Bolsonaro’ya tepki

LGBTİ+’ların futbola ve sosyal yaşama dahil edilmesi için verdiği mücadeleyle bilinen Bahia Futbol Kulübü’nde başkan Bellintani, homofobik ve ayrımcı açıklamalarıyla bilinen Bolsonaro’nun, Bahia forması giymesine tepki gösterdi.

Brezilya’da koronavirüs (Kovid-19) kaynaklı ölümlerin sayısı pazar günü 10 bine ulaştı.

Koronavirüse inanmadığı ve bu sebeple ülkede önlemler almadığı için sık sık eleştirilen Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro ise aynı gün denizde jet ski gezintisi yaparken görüntülendi.

Sık sık ırkçı ve homofobik açıklamalarıyla da gündeme gelen Bolsonaro’nun bu hareketi ülkede büyük tepki topladı. Yurttaşlar, Bolsonaro’nun koronavirüs salgınına karşı önlem almayıp yaşantısını normal bir şekilde sürdürmesi karşısında tepki gösterirken, ona tepki gösterenler arasında bir futbol kulübü de yer aldı.

Bahia Futbol Kulübü, jet skiyle gezdiği sırada üzerinde Bahia forması olduğu için Bolsonaro’ya tepki gösterdi.

Bolsonaro’nun jet skideki görüntüsü

Brezilya’nın birinci seviyedeki liginde yer alan Bahia, başta LGBTİ+‘lar olmak üzere futboldaki ırkçı ve fobik yaklaşımlara karşı verdiği mücadeleyle sadece Brezilya’da değil Avrupa’da da ses getirmiş bir kulüp.

Kulüp başkanı: Kötü ve üzücü bir durum

Bahia Başkanı Guilherme Bellintani.
Fotoğraf: Thiago Pereira

Brezilya’da yayım yapan Radio Tarde’ye konuşan Bahia Başkanı Guilherme Bellintani, Bolsonaro’nun Bahia forması giymiş olmasından üzüntü duyduklarını belirtti.

Record gazetesinde yer alan habere göre başta homofobi olmak üzere ayrımcı olaylara verdikleri mücadeleyle anılmak istediklerini söyleyen Bellintani, şu ifadeleri kullandı:

“Bahia formasının, 10 bin ölüye ulaşılması ve Bolsonaro ile anılması bizim için doğal olarak kötü ve üzücü bir durum. Ancak herkes, Bahia formasını kendine layık gördüğü için giyiyor. Bu sebeple Bolsonaro’yu ve Bahia taraftarlarını kınamıyorum. Çünkü taraftarlarımız arasında A, B veya C partilerine oy veren insanlar da var. Kınamaktan daha fazlasını yapmalı ve sebepler için mücadele etmeliyim. Bahia’nın yaptığı da bu.”

Sosyal sorunların giderilmesine dair farkındalık yaratacak projeler de başlattıklarını duyuran Bellintani, sözlerini şöyle sürdürdü:

Olumlu haberler ve ciddi sosyal sorunlarla mücadele ediyor oluşumuzla tanınmak istiyoruz. Bahia, ciddi sosyal sorunlarla mücadele eden ve insan haklarını savunan olumlu bir politika benimsedi. LGBTİ+’ların futbola ve bir bütün olarak topluma dahil edilmesi ile ön yargılara son vermek, Bahia’nın güçlü bir şekilde savunduğu ilkelerdir.” (ASK)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir