Dünya, Futbol

Almanya Futbol Birliği, LGBTİ+’lar için “temas noktası” kurdu

Alan Savunması

Almanya’da futbolun yönetim organı olan Almanya Futbol Birliği (DFB), cinsiyet ve cinsel çeşitlilik için merkezi bir irtibat noktası kurduğunu açıkladı.

Durum, birliğin resmi internet sitesinden duyurulurken spor ve LGBTİ+‘lar arasındaki diyaloğu teşvik etmek ve futbolu ayrımcılıktan arındırmanın amaçlandığı kaydedildi.

DFB Başkan Yardımcısı Günter Distelrath, konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Cinsiyet ve cinsel çeşitliliğe karşı rahat bir yaklaşım söz konusu olduğunda spor ve tabii ki futbol da maalesef hala başka dünyalardır. Kültür veya ekonomi gibi toplumun diğer alanları ise futboldan daha uzak, bu durumun ötesinde. Tüm insanların futbolda kabul edildiğini hissetmelerini istiyorum. Bu yüzden bunu yapmalıyız. Futbolumuz ayrımcı olmamalı. Buna olan yeteneğimizi kaybetmek istemiyoruz ve yeni temas noktası ile bu yönde gelişmeyi hedefliyoruz.”

Birlikten yapılan açıklamada, Ulusal Yeterlilik ve Temas Noktası adı verilen irtibat merkezinin Almanya’daki Lezbiyen ve Gey Derneği (LSVD) sponsorluğunda 1 Ocak 2021’de çalışmaya başlayacağı belirtildi.

“Futbol için görünürlük çok önemli”

Uzun zamandır bu alanda çalışan LSVD’nin bir çalışanı ve Berlin Futbol Federasyonu’nda (Bfv) Çeşitlilik İrtibat Sorumlusu olan Christian Rudolph, Bundesliga ile birlikte 21 Bölgesel Federasyonun, şiddet ve ayrımcılık olaylarının odak noktalarına kadar geniş bir kitleye birlikte hizmet vereceklerini söyledi. Temas noktasının, şu an için 18 aylık bir pilot proje olarak planlandığı kaydedildi.

Rudolph, “İlgilendiğimiz alan olan futbol için görünürlük çok önemli ve cinsel ve cinsiyet çeşitliliği konusunda farkındalık yaratmaya devam etmeliyiz. Organize spor ve LGBTİ+ topluluğu arasındaki diyaloğu teşvik etmek, sorunlar hakkında farkındalık yaratmak ve bilgi sağlamak istiyoruz” dedi.

Haber Fotoğrafı: DFB

İlginizi Çekebilir

...
VEDA
...
HDP Milletvekili Oya Ersoy, kadın sporcular hakkında konuştu: “Kadınlar, çocuklar, LGBTİ+’lar için laiklik yaşamsaldır”
...
Norveçli takıma “şort cezası” veren hentbol federasyonu başkanlarına kadın birliklerinden istifa çağrısı
...
VakıfBank, Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’nda 13 isimle temsil edildi

SOSYAL AĞ

Popüler Haberler

...
Fatih Terim’den trans kadın Selin Ciğerci ile evli olan Tuzlasporlu futbolcu Gökhan Çıra’ya transfobik gönderme

1580 kere okundu.

...
12 yaş altı kız futbol Takımı erkekler liginin şampiyonu oldu

1510 kere okundu.

...
Pernille Harder Chelsea’de: Kadın futbol tarihinin en pahalı transferi

1465 kere okundu.