Dünya, Futbol

Ünlü futbol kulübünden ayrımcılığa karşı gökkuşağı desenli forma

Alan Savunması

İskoç futbol Kulübü Partick Thistle, LGBTİ+ hareketini desteklemek adına yeni sezon formalarında gökkuşağı renklerine yer verdi. Ayrıca kulüp, formaların tanıtımında kadın sporcuları da kullandı.

2019-2020 futbol sezonunun başlamasına az bir zaman kala spor kulüpleri yeni sezonda giyecekleri formaları tanıtmaya başladı. Bu kulüplerden biri de İskoçya Şampiyonluk Ligi ekiplerinden Partick Thistle oldu. Kulüp yeni sezonda giyecekleri formaları bugün kendi stadyumunda düzenlediği bir törenle basına tanıttı.

İskoç ekibinin forma tanımı ise bilinenlerden farklıydı. Kulüp alışılmışın dışına çıktı ve formaların tanıtımında sadece erkek sporculara değil kadın futbol takımı oyuncularına da yer verdi. Tanıtıma Partick Thistle Kadın Futbol Takımından Sara Robson, Deborah McLeod ve Steph Mallon katıldı.


”Ayrımcılığı hiçbir şekilde kabul etmiyoruz, Patrick Thistle herkese açık bir kulüp”

Partick Thistle Kulübü bununla da sınırlı kalmadı ve yeni sezon formalarında LGBTİ+ hareketinin simgesi olan gökkuşağı renklerinden oluşan çizgilere yer verdi.

İskoç ekibinin yeni sezonda giyeceği beyaz deplasman formasının yan kısmında gökkuşağı renklerinden oluşan şeritler yer alıyor.

Forma tanıtımında konuşan teknik direktör Gerry Britton ise Partick Thistle kulübünün herkese açık olduğunu belirterek, ”hiçbir şekilde ayrımcılığı kabul etmiyoruz. Bunu formalarımıza eklediğimiz gökkuşağı şeritleriyle de gösterdik” ifadelerini kullandı.

Britton, konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı:

”Futbol, büyük-küçük her türlü bölünmeye karşı bir köprü olmaya yardımcı olabilecek evrensel bir dil olabilir. Bir kulüp olarak, hepimizin sevdiği bu sporu tüm taraftarlarımızın kendilerini rahat hissedebilmelerini sağlamak için kullanmalıyız. Bunu formalarımızın üzerine eklediğimiz bir şeritle bile yapabiliriz.

İlginizi Çekebilir

...
VEDA
...
HDP Milletvekili Oya Ersoy, kadın sporcular hakkında konuştu: “Kadınlar, çocuklar, LGBTİ+’lar için laiklik yaşamsaldır”
...
Norveçli takıma “şort cezası” veren hentbol federasyonu başkanlarına kadın birliklerinden istifa çağrısı
...
VakıfBank, Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’nda 13 isimle temsil edildi

SOSYAL AĞ

Popüler Haberler

...
Fatih Terim’den trans kadın Selin Ciğerci ile evli olan Tuzlasporlu futbolcu Gökhan Çıra’ya transfobik gönderme

2240 kere okundu.

...
Rabia Karaca: “Başörtülü olduğum için tepki alıyorum”

2195 kere okundu.

...
Kadın kick boksçular, Dünya Şampiyonası’na damga vurdu

2145 kere okundu.