Dünya

2020 Gökkuşağı Bağcıkları kampanyası başladı!

Alan Savunması

2016’dan beri her yıl düzenlenen Rainbow Laces (Gökkuşağı Bağcıkları) kampanyasının bu yıl ki ayağı dün itibarıyla başladı. Etkinlikleri Kovid-19 salgını ve bunun getirdiği kısıtlamalar sebebiyle bu yıl dijital medya üzerinden yürütülecek.

Dünyanın en köklü ve prestijli futbol liglerinin yer aldığı Birleşik Krallık’ta, her yıl Kasım ve Aralık aylarında kadın ve erkek liglerinde oynanan maçlarda LGBTİ+’lara destek olmak ve futboldaki homofobiye karşı bir farkındalık yaratmak amacıyla “Stonewall Rainbow Laces” (Stonewall Gökkuşağı Bağcıkları) adlı bir kampanya düzenliyor. Kampanya kapsamında bir dizi etkinlik gerçekleştiriliyor.

LGBTİ+’ların haklarını korumayı ve yaşam koşullarını iyileştirmeyi amaçlayan Birleşik Krallık merkezli bir yardım kuruluşu olan Stonewall tarafından yürütülen etkinlikler çerçevesinde, futbolcular maçlarda gökkuşağı renklerinden oluşan ayakkabı bağcıkları ve yine aynı renklerden oluşan kaptanlık pazubantları kullanırken, kulüpler de maç önü seremonilerinde çeşitli etkinlikler düzenleyerek LGBTİ+’lara karşı farkındalık oluşmasını sağlayacak mesajlar veriyor.

Gökkşuağı Bağcıkları kampanyası ile ilgili tüm haberlere buradan ulaşabilirsiniz.

2016’da başlayan ve bu yıl 5.’si düzenlenecek olan etkinlik dün itibarıyla başladı. Ancak kampanya, koronavirüs salgını ve sosyal eşitsizliklerin küresel ölçekte vurgulanması nedeniyle, bu yıl pek çok etkinliği gerçekleştiremeyecek. Bir açıklama yapan Stonewall, bu sebeple bu yıl dayanışma ve LGBTİ+ topluluğunun önemine ışık tutmayı amaçlayacaklarını ve etkinliklerinin çok büyük çoğununluğun dijital medyada gerçekleştirileceğini söyledi..

Kampanya 13 Aralık’a kadar sürecek.

Bu yıl dayanışma hikayeleri ön plana çıkarılacak

Geçmiş yıllarda hem taraftarlar hem de sporcular, sahada ve stadyumlarda gözle görülür destek etkinlikleri gerçekleştirdiler. Halen yürürlükte olan koronavirüs kaynaklı pek çok kısıtlama nedeniyle bu yıl kampanya biraz farklı olacak ve sporun, birçok LGBTİ+’nın güvenli ve destekleyici topluluklar bulmasına nasıl yardımcı olduğuna dair hikayelere daha fazla odaklanılacak.

Ayrıca bu yıl sadece gökkuşağı renkli bağcıkları değil, aynı zamanda lezbiyen, non-binary, trans, biseksüel ve panseksüel gibi yönelim ve kimlikleri temsil eden bağcıklar da kullanılacak. Stonewall, bununla LGBTİ+ şemsiyesi altında belirli kimlikleri desteklemesine olanak tanıyacak.

“Şimdiye kadar 1 milyona yakın bağcık sattık”

Konuya ilişkin bir açıklama yayımlayan Stonewall, “2020, sadece LGBTİ+’lar için eşitsizlikleri vurgulamakla kalmadı, aynı zamanda LGBTİ+ topluluğu ve spor da dahil olmak üzere toplumdaki yapısal ırkçılığın etkisini gösteren dünya çapındaki olaylarla da dikkat çekti.” dedi.

Stonewall’un Topluluk Katılımı Direktörü Maria Munir şunları söyledi:

“Şu ana kadar Birleşik Krallık ve ötesine bir milyona yakın bağcık gönderdik, bu harika bir durum. Bu, bağcıkları LGBTİ+’lar için ne kadar olağanüstü bir sembol haline geldiğini gösteriyor.

“Ayrıca kampanyanın ve ülke çapındaki kulüpler, takımlar ve yöneticiler tarafından yapılan tüm zorlu çalışmaların gerçek bir fark yarattığını da biliyoruz.

“Araştırmamız, taraftarların üçte ikisinin (yüzde 66), Gökkuşağı Bağcıkları kampanyasını gördükten sonra spor karşılaşmalarında LGBTİ+ karşıtı dil kullanıldığına dair geri bildirimler ciddiye alınacağına konusunda daha güvende hissettiklerini ortaya çıkardı. Homofobik istismarı internette ve/veya stadyumlarda da rapor edecek taraftarların oranında istikrarlı bir büyüme gördük.”

“İçinde bulunduğumuz yıl, LGBTİ+’lar için zorlukları artırdı”

“İçinde bulunduğumuz ve LGBTİ+’lar için zorlukları arttıran yıl boyunca spor, moralimizi korumak ve birbirimiz için mücadele etmeye devam edebilmemiz için hayati bir destek sistemi sağlamak adına daha da önemli hale geldi.

“Bu yıl Gökkuşağı Bağcıkları kampanyasını; LGBTİ’lar, engelliler ve transları desteklemek de dahil olmak üzere, topluluğun ve dayanışmanın önemine dikkat ederek gerçekleştirmekten çok memnunuz. 

“Kampanya bu yıl biraz farklı görünecek olsa da herkesi bizimle süslenmeye davet ediyoruz. 

“Seçkinlerden tabana ve topluluk sporlarına kadar her kulüp, takım ve birey için, tüm LGBTİ+’lara desteklerini gösterme ve sporun herkesin oyunu olduğunu gösterme zamanı”.

Destekçiler arttı

Ayrıca bu yıl, Premier Lig’in yanı sıra EFL, SPFL, FA ve WSL, RFU Women’s Premier 15s, Premiership Rugby, RFL, Great British Racing, Team GB, England Golf ve England Netball, NGB’ler ve organizasyonlar da kampanyaya destek verecek bazılarıdır.

İlginizi Çekebilir

...
Cinsiyetçi saldırılara maruz kalan yorumcu Karen Carney Twitter hesabını kapattı
...
“Sporu kadın ya da erkek olarak ayırmak doğu değil”
...
VakıfBank’tan 2020’de 47 maçta 45 galibiyet
...
Merve Tuncel, 800 metre serbest stilde olimpiyat A barajını geçti

Popüler Haberler

...
Sebastian Vettel, Türkiye iktidarını ve yargısını eleştirdi: “Türkiye, bu mesajı vermek için doğru bir yer ve bunun nedeni açık”

825 kere okundu.

...
Galatasaray’dan Barcelona’ya: Aysel Uçkan: “Barcelona’ya gelmek kolay olmadı, savaştım ve kazandım”

750 kere okundu.

...
İngiltere’de gündem: Kadın spor yorumcuları

745 kere okundu.