Dünya - Futbol - Aralık 1, 2019

West Ham taraftarlarından Chelsealilere homofobik saldırı

West Ham taraftarları, dün oynadıkları Chelsea maçında, rakip takım oyuncu ve taraftarlarına yönelik homofobik marşlar söyledi.

İngiltere Premier Lig‘de dün West Ham United ile Chelsea karşı karşıya geldi. Karşılaşma, West Ham’ın 1-0’lık üstünlüğüyle sona ererken West Ham’lı taraftarlar maç boyunca Chelsea’li oyuncu ve taraftarlara yönelik homofobik marş ve söylemlerde bulundu.

Independent‘ın haberine göre, West Ham tribünleri, maç boyunca Chelsea’lilere “Chelsea’nin kiralık erkekleri” söylemi bulunan marşlar söyledi.

Olay, her yıl Kasım ve Aralık aylarında kadın ve erkek liglerinde oynanan maçlarda LGBTİ+lara destek olmak ve futboldaki homofobiye karşı bir farkındalık yaratmak amacıyla bir dizi etkinliğin gerekleştiği ‘’Stonewall Rainbow Laces (Stonewall Gökkuşağı Bağcıkları)’’ kampanyasının gerçekleştiği haftada yaşandı.

Aynı marş, Chelsea’nin nisan ayında Liverpool ile oynadığı karşılaşmada da Liverpool taraftarı tarafından da söylenmiş ve futboldaki ayrımcılıklarla mücadele eden Birleşik Krallık merkezli Kıck It Out, bunun bir yaptırımı olmasına yönelik İngiltere Futbol Federasyonu’na çağrıda bulunmuştu.

Kick It Out, dünkü olayın ardından yeniden bir açıklamada bulundu. Kurumun resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, olayın mağdurlarının durumu ilgili mercilere bildirmesi gerektiği söylendi.

Federasyon ve polisin daha güçlü bir kınama ve uygun yaptırımlarda bulunmas gerektiğini söyleyen kurum, bu saldırıların devam etmesinin sebebi olarak daha önceki olaylarda gerekli yaptırımların uygulanmamasını gösterdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir