Diğer Sporlar, Dünya

Trans kadın atlet Valentina Petrillo: “Bacaklarımın arasında ne olursa olsun bir kadın gibi hissediyorum”

Alan Savunması

Yüzde 90’ın üzerinde görme kaybı olan paralimpik trans kadın atlet Valentina Petrillo, tarihe geçmenin eşiğinde. Yakın zamanda bir ilki başaracak olan Petrillo, bir trans olarak yaşadıklarını anlattı.

46 yaşındaki görme engelli atlet Valentina Petrillo, önümüzdeki hafta Jesolo’da yapılacak T12’deki Paralimpik Şampiyonası’nda görme engelliler kadınlar kategorisinde yarışacak.

Burada ilk resmi 200 metresini koşacak olan Petrillo, böylece beyanda bulunduğu cinsiyeti kategorisinde yarışan ilk İtalyan trans atlet olacak.

2 Ekim 1973’te Fabrizio’da doğan Valentina, 4 Ocak 2019’da hormon tedavisine başlamadan önce erkekler kategorisinde on bir kez şampiyon oldu.

LaRepubblica’ya konuşan Petrillo “İlk ay 10 kilo aldım, 90 gün boyunca koşamadım, her şey canımı çok acıttı” dedi. Petrilo, şöyle devam etti:

Performanslarım 200 metrede bir buçuk saniye daha düştü, aklım/psikolojim çok iyi gidiyordu ama vücudum öyle değildi. İyileşmeler bile zordu, yıkıcı aylardı, vücudum alternatif yollar arıyordu, yeni metabolizmaya karşı savaşıyordu, açlığım bir erkek olarak kaldı”.

“Antrenörüm bana ‘kız gibi’ koştuğumu söyleyince koşmayı bıraktım”

Napoli’de, ev hanımı bir anne, işçi bir baba ve ağabeyle doğan Petrillo, yanlış vücutta doğan bir kadın olduğunu her zaman bildiğini söyledi:

Farklı da olsa anormal hissetmiyordum çünkü arkadaşım Desireé ile oje sürüyor ve göğüslerin olmasını hayal ediyordum. Ergenliğim korkunçtu, çünkü en erken çocukluktan beri kadınlığımın boğulmuş olduğunu hissettim. 

Valentina, 1980’lerde televizyonda gördüğü İtalyan siyasetçi ve koşucu Pietro Mennea sayesinde koşmaya aşık olduğunu ancak ilk antrenörünün, kendisine “kız gibi” koştuğunu söylediğini belirtti. Antrenörünün bu sözü sonrası atletizmi bırakan Petrillo, sarı nokta hastalığına yakalandığını keşfedene kadar futbolu, daha sonra da 5’e 5 futbolu denediğini söyledi:

Maküler dejenerasyon (Sarı nokta hastalığı) kalıtsaldır, yapacak bir şey yok. Biraz kötü görüyordum. Bunu anlayabiliyordum aslında ama kabul etmek istemiyordum. Futbolla ilgilenmeye başladım, hoşuma da gidiyordu ama bir süre sonra benim için asıl tutkunun “koşmak” olduğunu fark ettim.

“Bir ‘erkek’ olarak rahat hissetmiyordum”

Orada yaşadığı 20 yılın sonunda Bologna’ya taşındığını söyleyen Petrillo bilgisayar mühendisliği yapmaya başladığını ve bunun yanında ilk kez ciddi anlamda atletizme başladığını söyledi:

”Atlanta Paralimpik Oyunları’na hak kazanabilicek kadar iyiydim, iyi sonuçlar aldım ancak bir erkek olarak rahat hissetmiyordum ve bu yüzden pes ettim.

Erkek olarak koştuğu son tarih 2018 olan Petrillo, 2018’de erkek olarak koşmanın kendisine rahatsızlık verdiğini söyleyerek koşmayı bıraktığını belirtti:

“2018’de koşmayı bıraktığımda erkekler kategorisinde tam 11 şampiyonluğum bulunuyordu. Umarım bu, erkekler kategorisinde başarısız olduğum ve kadınlar kategorisinde daha çok başarı elde edebileceğimi düşündüğüm için cinsiyet değiştirdiğimi söyleyenlere yeterli bir cevap olur.

“Cinsiyet uyum ameliyatı olacağım için eşimden ayrıldım”

“Cinsiyet uyum ameliyatı olacağım için 2016’dan yasal olarak evlendiğim eşimden ayrıldım. Eşim bana o ve ondan sonraki süreçte çok yardımcı oldu.”

“Şu an hazırlandığım ve odaklandığım tek şey, 2021 Tokyo Olimpiyat Oyunları’na katılabilmek. Bunu şu an yapabilirim çünkü FISPES de (İtalyan Paralimpik Atletizm Şampiyonası), World Athletics’in (Dünya Atletizm Birliği) trans kadınların yarışlarda “kadın” kategorisinde yarışabilmesi için belirlediği yönetmeliğe uyuyor. Yani 12 ay boyunca maksimum serum testosteron seviyesi 5 nanomol / L veya altında olmalı.

“Bir hayalin peşindeyim”

Valentina Petrillo, mücadelesini ve amacını şu sözlerle ifade ediyor: “Bir hayalin ve mutluluğun peşindeyim. Bacaklarımın arasında ne olursa olsun bir kadın gibi hissediyorum ama maalesef kulüp için önemli olan bu.”

İlginizi Çekebilir

...
Kadın belediye başkanı, mesaiye pedal çevirerek başladı
...
Pembe Top, bu yıl Neslihan Atagül Doğulu’da
...
Cinsel tacize uğrayan poker oyuncusu, canlı canlı yakılarak öldürüldü
...
Naomi Osaka, kendisine “spora politika karıştırma” diyenlere yanıt verdi

Popüler Haberler

...
İngiltere’de gündem: Kadın spor yorumcuları

500 kere okundu.

...
12 yaş altı kız futbol Takımı erkekler liginin şampiyonu oldu

455 kere okundu.

...
Dilara Gedikoğlu: Cinsiyet ayrımı sadece sporda değil toplumdaki çoğu noktada karşımıza çıkıyor

425 kere okundu.