Diğer Sporlar, Dünya

Japon LGBTİ+ hak örgütlerinden hükümete çağrı: Eşitlik Yasası, Olimpiyatlardan önce çıkarılmalı

Alan Savunması

Japonya’daki LGBTİ+ hak örgütleri, 2021 Tokyo Olimpiyatları için kente gelecek LGBTİ+ taraftar ve sporcuların güvenliklerinin ve yasalar önündeki eşitliklerinin sağlanması için hükümete çağrı yaptı. Örgütler, “Eşit davran Japonya” anlamına gelen #EqualityActJapan isimli bir kampanya başlattı.

Tokyo Büyükşehir Hükümeti, 2018’de LGBTİ+’ları korumayı amaçlayan ayrımcılık karşıtı bir kararname kabul etse de Japonya Hükümeti, bu veya buna benzer bir yasayı henüz kabul etmiş değil.

Bu sebeple diğer eyaletlerdeki LGBTİ+ taraftar, sporcu ve ziyaretçiler, 2021’e ertelenen Olimpiyat Oyunları sırasında Tokyo’nun ayrımcılıkla mücadele yönetmeliği kapsamında korun(a)mayacak.

İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün sitesinde yer ala habere göre durumdan şikayetçi olan LGBTİ+ hak savunucuları, LGBTİ+’ların güvenliğinin sağlanması için hükümetten bir Eşitlik Yasası çıkarmasını istiyor.

Tokyo ve Paralimpik Olimpiyatları, İnsan Hakları İzleme Örgütü, Atlet Ally ve Japonya LGBT Mevzuatı İttifakı (J-ALL), Japon Hükümeti’ne bir çağrı yaparak ertelenen 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları öncesi ülke çapında ayrımcılığı yasaklayan yasayı kabul etmeye çağırdı.

Gruplar, LGBTİ+’ları cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği temelinde ayrımcılığa karşı koruyacak olan yasayı desteklemek için 23 Temmuz 2020’de #EqualityActJapan isimli bir protesto başlattı.

“Bu, hükümet için bir fırsat”

Kampanyaya katılan gruplar, Eşitlik Yasası ihtiyacını ve sporda ayrımcılığa son verilmesini vurgulamak için Japon ve uluslararası sporcularla birlikte çalıştı.

Japonya’daki 100 LGBTİ+ örgütünün şemsiye örgütü J-ALL’in (Japan Alliance for LGBT Legislation) eş direktör yardımcısı Yuri Igarashi, konuya ilişkin açıklamasında “Japonya’daki LGBTi+’ların yasalar önünde eşit olarak korunma hakkı var” dedi. 

Igarashi, “Olimpiyat Oyunlarının 2021’e ertelenmesi, hükümete Japonya’daki herkesin yararına olacak tedbirleri yürürlüğe koymak ve bunları tanıtmak için bir zaman ve ırsat verdi” diye konuştu. (ASK)

Haber fotoğafı:  IIP Photo Archive

İlginizi Çekebilir

...
Nicola Adams: Basında ‘biseksüel’ olarak anılmak sinir bozucu olmaya başlamıştı
...
Lori Lindsey: Trans kadınların sporda yer alması, hiç kimse için tehdit unsuru olmaz
...
Kadın belediye başkanı, mesaiye pedal çevirerek başladı
...
Pembe Top, bu yıl Neslihan Atagül Doğulu’da

Popüler Haberler

...
Başörtüsüyle spor yapan hâfıza linç girişimi: “İzlerken utandım, sen kadınsın, edebini bileceksin!”

510 kere okundu.

...
12 yaş altı kız futbol Takımı erkekler liginin şampiyonu oldu

455 kere okundu.

...
Dilara Gedikoğlu: Cinsiyet ayrımı sadece sporda değil toplumdaki çoğu noktada karşımıza çıkıyor

435 kere okundu.