Diğer Sporlar, Dünya

Serbest dalış rekortmeni Şahika Ercümen’den denizler için acil yardım çağrısı

Alan Savunması

UNDP Türkiye Sudaki Yaşam Savunuculuğu görevini üstlenen Şahika Ercümen, Dünya Okyanus günü vesilesiyle bir video yayınlayarak denizler ve okyanuslardaki sorunlara dikkat çekti.

UNDP Türkiye Sudaki Yaşam Savunuculuğu görevini üstlenen Dünya Serbest Dalış Rekortmeni Şahika Ercümen, bu göreve atanmasının birinci yıldönümünde, herkesi kendi varoluşumuz için de muhtaç olduğumuz okyanus ve denizleri korumak için acilen harekete geçmeye çağırdı.

Kirlilik, atıklar, aşırı avlanma, istilacı yabancı türler ve iklim değişikliği sebebiyle okyanuslar ve denizlerin her geçen gün oksijen kaybettiğini söyleyen Şahika Ercümen, “İyisiyle ve kötüsüyle İnsan Çağı’nda gezegeni bizler şekillendiriyoruz. Çevre Günü ve Okyanus Günü’nde herkesi denizlerimizden başlayarak mavi gezegenimizi korumak için harekete geçmeye çağırıyorum!” diye seslendi.

Şahika Ercümen’in seslendirdiği video, mavi derinliklerdeki ekosistemin büyüleyici görüntülerinin yanı sıra insanlık olarak yarattığımız ve suyun altındaki yaşam için büyük tehdit oluşturan sorunları, plastik kirliliği ve müsilaj gibi güncel problemleri de çarpıcı bir şekilde gözler önüne seriyor.

Dalışlar gerçekleştirdi

Şahika Ercümen geçtiğimiz bir yıl boyunca UNDP Türkiye ile el ele vererek denizlerin korunması konusunda farkındalık yaratmak, denizlerin sesi olmak için birçok faaliyete katıldı.

Covid-19 döneminde artan deniz kirliliğine dikkat çekmek için İstanbul Boğazı’nda ve UNDP’nin Suriye Krizine Yanıt ve Dayanıklılık Programı’ndaki “Sıfır Atık Projesi” kapsamında tarihi batık şehir Halfeti’de dalışlar yaptı.

UNDP ve Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü iş birliğinde yürütülen “Denizel İstilacı Yabancı Türler Projesi” için Kaş’ta istilacı yabancı türlerin en istilacılarından biri olarak kabul edilen aslan balığının denizlere zararları konusunda farkındalık yaratmak için daldı.

UNDP Türkiye ve Şahika Ercümen, Küresel Amaçlar’ın 14’üncüsü olan Sudaki Yaşam konusunda herkesi bilinçlendirmek ve davranış değişikliğini teşvik etmek amacıyla çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.

(Yeşil Gazete)

İlginizi Çekebilir

...
Israel Folau: “Hiçbir şeyden pişman değilim”
...
56 yaşındaki kick boksçu Ayşe Şirin: “Yanımdan ‘Abla saygılar’ deyip geçiyorlar”
...
Buse Naz Çakıroğlu: Yumruklarımı Tokyo’da Türk halkı için atacağım
...
Olimpiyat madalyalı yüzücü, Olimpiyat seçmelerinden çekildi: “Spordaki tüm kadın düşmanı sapıklara ders olsun”

SOSYAL AĞ

Popüler Haberler

...
Fatih Terim’den trans kadın Selin Ciğerci ile evli olan Tuzlasporlu futbolcu Gökhan Çıra’ya transfobik gönderme

1235 kere okundu.

...
Pernille Harder Chelsea’de: Kadın futbol tarihinin en pahalı transferi

1185 kere okundu.

...
Başörtülü sporsevere linç girişimi: “Tesettür böyle zulüm görmedi”

1075 kere okundu.