Diğer Sporlar, Dünya

Bikini altı giymek istemeyen kadın hentbolcuların talebi reddedildi: “Regl olduğumuzda rahatsız ediyor”

Alan Savunması

Norveç Kadın Milli Plaj Hentbolu Takımı, kendilerini cinsel bir obje olarak gösterdiği ve regl olunca rahatsız ettiği gerekçesiyle maçlarda bikini yerine şort giymek istedi ancak bu talepleri Avrupa Plaj Hentbolu Şampiyonası yetkilileri tarafından reddedildi. Bunun üzerine kaptan Katinka Haltvik, turnuvadan çekildi.

Fotoğraf: Uluslararası Hentbol Federasyonu (IHF)

Özellikle yaz döneminin ve olimpiyatların vazgeçilmezi haline gelmiş plaj hentbolunda daha önce kadın ve erkek takımlarına zorunlu kılınan formaların arasındaki büyük fark oldukça dikkat çekmiş ve tepki toplamıştı.

Bu popüler spor dalında kadın ve erkek oyunculara zorunlu kılınan formaların farklılığı uzun süredir tartışılan bir konu. Zira erkek oyuncuların giydiği forma, üst ve şorttan oluşurken kadın oyuncular bikini giymek zorunda.

“Regl olduğumuzda rahatsız ediyor”

NRK’nin haberine göre geçtiğimiz günlerde Norveç Kadın Milli Plaj Hentbolu Milli Takımı, Avrupa Plaj Hentbolu Şampiyonası yetkililerine, regl oldukları zaman kendilerini rahatsız hissettirdiği ve cinsel bir obje olarak gösterdiği gerekçesiyle maçlarda bikini yerine şort giymek istediklerini belirttikleri bir başvuru yaptı.

Ancak Avrupa Plaj Hentbolu Şampiyonası yetkilileri, Avrupa Hentbol Federasyonu tarafından zorunlu kılındığı sürece giymek zorunda olduklarını belirterek sporcuların bu isteğini reddetti.

Yetkililer, oyunculara kalçalarının 10 santimetreden fazlasını kapatırlarsa kendilerine ceza yaptırımı uygulanacağını belirtti. Çünkü yönetmeliğe göre kadınlar, derin yakalı, dar bir spor sutyeni ve kalçalarını maksimum 10 santimetre kapatabilen bir bikini altı giyebilir.

“Külotla oynamaya mecbur bırakılıyoruz”

Norveçli oyuncular bu para cezasını ödeyebileceklerini ve bunun kendileri için bir sorun olmayacağını söyledi ancak yetkililer tarafından bu yönde hareket etmeleri halinde cezaların ağırlaşacağına yönelik bir uyarı aldı.

NRK’ye konuşan Norveç Kadın Milli Plaj Hentbolu Takımı Kaptanı Katinka Haltvik, süreci “Önce kişi ve maç başına 500 kron para cezası alacağımız söylendi, bu da toplamda 50.000 kron olacaktı. Buna tamam dedik. Sonra maç başına faiz ve daha spesifik olmayan cezalarla tehdit edildik. Maçtan hemen önce, o şekilde oynarsak diskalifiye olacağımız söylendi.” sözleriyle anlattı.

Haltvik, “Külotla oynamaya mecbur bırakılıyoruz” diyerek bu karar sonrası turnuvada çekildiğini söyledi.

“Kadınların hâlâ bunlarla uğraşıyor olması utanç verici”

Konuyla ilgili konuşan Norveç Hentbol Birliği Başkanı Kåre Geir Lio da durumu Avrupa Hentbol Birliği’ne (EHF) iletip yardım istediklerini ancak onların bu konuya yaklaşımlarının kendilerini hayal kırıklığına uğrattığını söyledi.

Uzun yıllardır bu kuralı değiştirmek için uğraştıklarını söyleyen Lio, “Onlarla temasa geçtik ve bunun için birkaç yıl çalıştık. Bunu kongrede gündeme getirdik ve Avrupa Hentbol Birliği bunu çözeceğine söz verdi ancak de hiçbir şey yapılmadı. Kadınların bununla uğraşmak zorunda kalması çok üzücü” diye konuştu.

Lio, İsveç, Danimarka, Fransa ve Norveç’in; düzenlemelerde bir değişiklik yapılması için EHF’ye ortak bir mektup göndereceğini söyledi.

İlginizi Çekebilir

...
HDP Milletvekili Oya Ersoy, kadın sporcular hakkında konuştu: “Kadınlar, çocuklar, LGBTİ+’lar için laiklik yaşamsaldır”
...
Olimpiyatların yıldızıydı: Olivia Podmore, bıraktığı mesajın ardından evinde ölü bulundu
...
Türkiye Boks Federasyonu Asbaşkanı Arın: Kadın boksunda aldığımız madalyalar tesadüf değil
...
Feryal Abdelaziz, altın madalya kazanan Mısırlı ilk kadın sporcu oldu

SOSYAL AĞ

Popüler Haberler

...
Fatih Terim’den trans kadın Selin Ciğerci ile evli olan Tuzlasporlu futbolcu Gökhan Çıra’ya transfobik gönderme

1580 kere okundu.

...
12 yaş altı kız futbol Takımı erkekler liginin şampiyonu oldu

1510 kere okundu.

...
Pernille Harder Chelsea’de: Kadın futbol tarihinin en pahalı transferi

1465 kere okundu.