Dünya, Futbol

Milletvekilinden hükümete çağrı: “Futbolda homofobi suç sayılmalı”

Alan Savunması

İngiliz Milletvekili Julian Knight, İngiliz futbolunda homofobiyle mücadele etmek için daha fazla çaba gösterilmesi ve Futbol Suçları Yasası’na homofobinin de eklenmesi yönünde bir çağrıda bulundu.

İngiltere‘de Solihull kenti milletvekili ve aynı zamanda Dijital, Kültür, Medya ve Spor Komitesi Başkanı olan Julian Knight, hükümete bir çağrıda bulundu.

Knight, İngiltere’de halihazırda var olan ve ırkçı ve ahlaksız marşların okunmasına karşı geniş yaptırımlar içeren 1991 tarihli Futbol Suçları Yasası‘nın kapsamının genişletilmesini söyledi.

TIKLAYIN- İngiliz futbolcudan federasyona çağrı: “Homofobik taraftarların stadyumlara girişi yasaklansın”

Bu yasa kapsamında, İngiltere’de futbol maçlarında rakip takım veya taraftar aleyhinde tribünlerde söylenen her türlü ırkçı ve ahlaksız marşa karşı, bu marşları okuyan taraftarlar tutuklanarak stadyumlardan men edilebiliyor.

Geride bıraktığımız pazartesi günü The House’a konuşan Knight, bu yasanın revize edilmesini ve maç esnasında tribündeki taraftarlar tarafından gerçekleştirilecek her türlü homofobik davranışın da Futbol Suçları Yasası dahilinde suç olarak değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

“Futbol taraftarları tedavi edilmeli”

Julian Knight
Fotoğraf: Julian Knight
kişisel internet sitesi

Komite olarak özellikle “Futbol taraftarlarının tedavisi” konusunu ele alacaklarını söyleyen Knight, homofobinin de yasaya dahil edilmesi konusunu inceleyeceklerini ve İç İşleri Bakanlığıyla bu konuyu görüşeceklerini söyledi.

48 yaşındaki milletvekili, “Yüzlerce futbolcunun yer aldığı Premier Lig‘de hala açık kimlik eşcinsel bir futbolcunun olmaması inanılmaz bir şey. Futbol hala çok homofobik ve eşcinsel insanlar için hoşgörüsüz bir spor.”

“Yasayı değiştirmek için tutkuyla çalışıyorum”

Knight, mevcut yasada toplumsal cinsiyet eşitliği yönünde bir değişikliğin gerçekleşmesi gerektiğini ve bunun için “tutku“yla çalıştığını söyledi. Kngiht, sözlerini şöyle sürdürdü:

Yasağı değiştirmek konusu, uzun zamandır tartışılan bir şey ancak şimdiye dek seçimler nedeniyle bir türlü gerçekleşmedi. Şimdi çalışmak için iyi bir vaktimiz var. Hadi bunun için gidelim.

“Yönelimini gizleyen pek çok eşcinsel sporcu var”

Knight, röportajında Dijital, Kültür, Medya ve Spor Komitesi’nin bir önceki Başkanı Damian Collins de dahil olmak üzere tüm politikacıları, futboldaki homofobik saldırılara karşı daha fazla önlem almaya çağırdı.

Önceki başkan Collins daha önce yaptığı bir açıklamada futboldaki homofobiyle ilgili olarak şunları söylemişti:

“Daha önce de futboldaki homofobiyle ilgili çeşitli çalışmalar yaptık ve elde ettiğimiz bulgular sonucunda yönelimini açıklayamayan pek çok eşcinsel sporcu olduğuna inanıyoruz. Çünkü yönelimlerini açıklama kararının, kariyerleri üzerindeki etkisi ve sevdikleri insanların yaşamları üzerindeki etkisinden korkuyorlar“.

İlginizi Çekebilir

...
Sophie Bradley-Auckland’ın hikayesi: Anne, bakıcı, kaptan, rol model
...
Bir ilk! Kadın futbolcu, erkek takımında oynayacak
...
Serena Williams’dan okullara yardım
...
Ruqsana Begum: “Benim hikayem bokstan daha büyük”

Popüler Haberler

...
Dilara Gedikoğlu: Cinsiyet ayrımı sadece sporda değil toplumdaki çoğu noktada karşımıza çıkıyor

370 kere okundu.

...
Biseksüel boksör Nicola Adams, ırkçı ve homofobik saldırıları TikTok videosuyla gözler önüne serdi

320 kere okundu.

...
Gay Games Hong Kong 2022 kayıtları ertelendi

315 kere okundu.