Dünya - Ağustos 16, 2019

Megan Rapinoe: ”Hak ettiğimizden daha azını kabul etmeyeceğiz”

ABD Kadın Milli Futbol Takımı’nın kaptanı Megan Rapinoe, eşit ücret konusundaki mücadelelerini sürdürdüklerini açıkladı.

2019 Dünya Kupası’nda başlayan eşit ücret tartışmaları sürüyor. Turnuva boyunca ABD Kadın Milli Futbol Takımı’nın kaptanı Megan Rapinoe tarafından dile getirilen ve küresel ölçekte büyük ses getiren eşit ücret çağrısının yankıları sürüyor.

TIKLAYIN- Megan Rapinoe’dan eşit ücret çağrısı

Çağrılarını ve mücadelesini turnuva sonrasında da devam ettiren yıldız oyuncu, Perşembe günü ABD’de yayın yapan ABC Tv’deki ”Good Morning America” isimli programına katıldı. Rapinoe, Takım arkadaşı Christen Press ile birlikte yer aldığı programda kadın ve erkek futbolcular arasındaki ücret eşitsizliği hakkında yeni açıklamalarda bulundu.

TIKLAYIN- ”Kadınlar Dünya Kupası’nın toplam para ödülü Erkekler Dünya Kupası ödülünün yüzde 7,5′i oranında”

”Hakkımız olan eşit ücretten daha azını kabul etmeyeceğiz” diyen Rapinoe, ABD Futbol Federasyonu ile konu hakkında görüşmeye hazır olduklarını söyledi:

Biz de erkek futbolcular kadar maaş almalıyız. Ben sadece eşitlik istiyorum. Bunun da mantıksız olduğunu düşünmüyorum. Federasyon hazır olduğunda bu konuyu konuşmak için hazırız.

Takım arkadaşı Christen Press ise ”isteğimiz oldukça basit ve net, erkek futbolcularla eşit ücretler almak istiyoruz. Çünkü bir toplumda kadın ve erkek arasında finansal bir eşitlik yoksa sosyal eşitlik de yoktur.” ifadelerini kullandı.

(ASK)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir