Dünya, Futbol

Megan Rapinoe’dan eşit ücret çağrısı

Alan Savunması

ABD’li futbolcu Megan Rapinoe, şampiyon oldukları Hollanda maçı sonrası yaptığı açıklamada ücret eşitliğini sağlaması için FIFA Başkanı Infantino’ya çağrıda bulundu.

FIFA Kadınlar Dünya Kupası dün oynanan ABD-Hollanda maçıyla son buldu. Finalde Hollanda’yı 2-0 mağlup eden ABD şampiyonluğa ulaştı.

Şampiyonada gösterdiği performans ve sosyal aktivist duruşuyla herkesin takdirini kazanan ABD’li Rapinoe, dün oynanan maç sonunda FIFA Başkanı Infantino’ya seslendi. Rapinoe, kadın ve erkek sporcular arasındaki ücret eşitsizliğinin giderilmesi için bir sonraki adımın atılması gerektiğini söyleyerek Infantino’ya açık çağrıda bulundu.

Konu hakkında tartışmayı bırakarak artık somut adımlar atılması gerektiğini söyleyen Rapinoe, ”tribünlerde ücret eşitsizliği sebebiyle Infantino’nun yuhalandığını duydum. Kadın futbolcular ve taraftarlar olarak bu konuda bir sonraki aşamaya geçmeye hazır olduğumuzu düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Kadın futbolcular olarak daha fazla görev almak, daha iyi oynamak ve insanlara iyi örnek olmak için ellerinden gelen her şeyi yaptıklarını söyleyen Rapinoe konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı:

”Taraftarların çağrısı bu yönde, oyuncuların çağrısı bu yönde, sponsorların çağrısı bu yönde. Ücret eşitsizliğinin giderilmesi konusunda herkes hemfikir. Artık bir sonraki aşamaya geçelim. Kadın sporcuları ve kadın sporcuların bağlı olduğu federasyonları desteklemek için neler yapabiliriz? Dünyanın dört bir yanındaki ligleri desteklemek için ne yapabiliriz? FIFA bu konuda neler yapabilir? Ücret eşitsizliğini gidererek artık bunları konuşmalıyız.


Fotoğraf: Associated Press

İlginizi Çekebilir

...
VEDA
...
HDP Milletvekili Oya Ersoy, kadın sporcular hakkında konuştu: “Kadınlar, çocuklar, LGBTİ+’lar için laiklik yaşamsaldır”
...
Norveçli takıma “şort cezası” veren hentbol federasyonu başkanlarına kadın birliklerinden istifa çağrısı
...
VakıfBank, Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’nda 13 isimle temsil edildi

SOSYAL AĞ

Popüler Haberler

...
Fatih Terim’den trans kadın Selin Ciğerci ile evli olan Tuzlasporlu futbolcu Gökhan Çıra’ya transfobik gönderme

1580 kere okundu.

...
12 yaş altı kız futbol Takımı erkekler liginin şampiyonu oldu

1510 kere okundu.

...
Pernille Harder Chelsea’de: Kadın futbol tarihinin en pahalı transferi

1470 kere okundu.