Diğer Sporlar, Dünya

“Kadınsın, ne işin var” dediler, şimdi Tokyo Olimpiyatları’nda altın madalya peşinde: Hatice Kübra İlgün

Alan Savunması

Milli tekvandocu Hatica Kübra İlgün, 2021 Tokyo Olimpiyatları’nda Türkiye adına mücadele edecek sporculardan biri. 2019’da girdiği tüm Grand Prix organizasyonlardan madalyayla dönen İlgün, aynı zamanda bu başarıyı elde etmiş Türkiyeli ilk tekvandocu olarak kayıtlara geçti. Tokyo’da altın madalya hedefleyen İlgün, “sen kadınsın ne işin var dövüş sporunda” sözlerine maruz kaldığını söyledi.

Sabah gazetesine konuşan Hatice Kübra İlgün, sporcuların yaşadığı dezavantajlarla ilgili olarak, erkeklerin yaptığı bir spor olarak bilinmesi nedeniyle ilk başladığı zamanlarda farklı bir algıyla karşılaştığını söyledi. Özellikle “sen kadınsın ne işin var dövüş sporunda” diyen birçok kişiyle karşılaştığını belirten Hatice Kübra İlgün, bu algıyı artık yıktığını düşünüyor.

Spor yapmanın kendisi için hayatının en önemli alanlarından biri olduğunu, aynı zamanda ringe çıktığı anda yaşadığı heyecanı tarif edilemez bir duygu olarak nitelendiriyor. Üstelik mücadele etmeyi çok sevdiğini söyleyen Hatice Kübra, tekvando sporunun onun niteliklerine en uygun alanlardan biri olduğu için tercih ettiğini belirtti.

“Olimpiyatlar her sporun zirvesi ve her sporcunun hayali”

Olimpiyatlar gideceğini öğrendiği anda ne hissettiği sorusuna ise “Olimpiyatlar her sporun zirvesi ve her sporcunun hayali orada yer almak. Ben de bunu başardım ve hedefime bir adım daha yaklaştım. Çok mutlu ve gururluyum ülkemi en iyi şekilde temsil etmek için sonuna kadar mücadele edeceğim” cevabını verdi.

Kendisi gibi genç kadınlar için ise en büyük tavsiyesi “pes etmemek” oldu. Öncelikle kadınların kendilerini savunabilecekleri bir savunma sporu öğrenmelerini de tavsiye eden Hatice Kübra İlgün, kadınların her ne olursa olsun hayallerinin peşinden koşmalarını istediğini söyledi. Söylediği “Biz kadınlar çok güçlüyüz” cümlesi ise hem kendisine hem de diğer kadınlara güç veren bir bakış açısı sundu.

“Küçük sporculara örnek olmak gurur verici”

Özellikle tekvando branşına yeni başlayan küçüklere rol model olmak istediğini belirten genç sporcu, onların hayallerinde yer almanın, onların kendisi gibi olmak istemesinin gurur verici olduğunu söyledi. Üstelik bu nedenle aslında ringe çıkarken onu örnek alan diğer sporcu kardeşleri için mücadele verdiğini de sözlerine ekledi.

Küçük yaşlarında spora başladığında aslında bu kadar başarılı olacağını bilmediğini söyleyen Hatice Kübra, zaman içerisinde kendi içerisindeki yeteneği keşfettiğini, kendisini bu yönde eğiterek tek hedefinin olimpiyatlarda madalya kazanmak haline geldiğini belirtti.

İlginizi Çekebilir

...
HDP Milletvekili Oya Ersoy, kadın sporcular hakkında konuştu: “Kadınlar, çocuklar, LGBTİ+’lar için laiklik yaşamsaldır”
...
Olimpiyatların yıldızıydı: Olivia Podmore, bıraktığı mesajın ardından evinde ölü bulundu
...
Türkiye Boks Federasyonu Asbaşkanı Arın: Kadın boksunda aldığımız madalyalar tesadüf değil
...
Feryal Abdelaziz, altın madalya kazanan Mısırlı ilk kadın sporcu oldu

SOSYAL AĞ

Popüler Haberler

...
Fatih Terim’den trans kadın Selin Ciğerci ile evli olan Tuzlasporlu futbolcu Gökhan Çıra’ya transfobik gönderme

1520 kere okundu.

...
12 yaş altı kız futbol Takımı erkekler liginin şampiyonu oldu

1470 kere okundu.

...
Pernille Harder Chelsea’de: Kadın futbol tarihinin en pahalı transferi

1445 kere okundu.