Diğer Sporlar, Dünya

Kadın atletler, Dünya Atletizm Şampiyonası’ndaki kameralardan şikayetçi oldu

Alan Savunması

Dünya Atletizm Şampiyonası’nda yer alan kadın atletler, çıkış noktalarına konulan yakın çekim kameraların vücutlarını çok yakından çektiğini ve bu durumdan rahatsızlık duyduklarını belirtti. Atletler, kameraların kaldırılması için IAAF’a şikayette bulundu..

Katar’ın başkenti Doha’da gerçekleştirilen 2019 Dünya Atletizm Şampiyonası’na sıcak havanın yanı sıra yeni uygulamaya konulan yakın çekim kameralar da damga vurdu. Çıkış noktasında atletlerin bacak arasında bulunan kameralar kadın koşucuların tepkisini çekti.

Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF) tarafından çıkış bloklarına bu yıl yerleştirilen bu yeni kameralar, ‘sporcuların yarıştan önceki en yoğun, en heyecanlı anları yakalamak’ amacıyla yerleştirilmişti.

Ancak 100 metre yarışında çıkış için pozisyon alırken kameraların üzerine tırmanmakta zorluk yaşadıklarını belirten kadın koşucular, yanı sıra vücutlarının yakından çekilmesinden de büyük rahatsızlık duyduklarını belirtti.

Alman yarışçılar Tatjana Pinto ve Gina Luckenkemper, kameraların konumlarının değiştirilmesi için IAAF‘a resmi olarak şikayette bulundu.

Konuyla ilgili olarak Bild gazetesine açıklamalarda bulunan kadın sporculardan Alman sprinter Gina Lückenkemper, “Bu kameranın geliştirilmesi sürecine tek bir kadın dahil edildi mi? Bence hayır, hiç sanmıyorum. Bunu protesto edecek tek kişinin de biz olmadığını sanıyoruz” diyerek tepkisini açık bir şekilde dile getirdi.

“Dar atlet şortlarla çıkış takozundaki kameranın üzerine tırmanmak bana çok rahatsızlık verdi” diye ekleyen Lückenkemper’e destek, şampiyonadaki bir diğer Alman atlet Tatjana Pinto‘dan geldi.

Alman sprinter Gina Lückenkemper (solda) ve Shelly-Ann Fraser-Pryce

Lückenkemper ve Pinto 100 metre yarı finallerinde elenirken şikayetleri sonucu Alman Atletizm Federasyonu’ndan (DLV) yetkililer devreye girdi.

Yeni yakın çekim kameralarından yayınların sınırlandırılmasını isteyen DLV, atletler çıkış takozlarına yerleştikten sonra yakın çekim kameralardan yayın yapılmasını ve sadece yüze doğru yakın çekim yapılması gibi taleplerde bulundu. DLV’nin baskısı, Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF) nezdinde sonuç verdi.

Pazar gecesi taraflar uzlaşmaya vardı. Büyük ekrana yansıtılan yakın çekimlerin sadece atletleri sprinte çıkmalarına anlar kala takozlara çömelirken göstermesi ve bu kameralardan alınan video verilerinin günlük olarak silinmesi kararlaştırıldı. (ASK)

Birleşik Krallıklı atlet Dina Asher-Smith

İlginizi Çekebilir

...
“Doktorum bana bir daha asla yürüyemeyeceğimi söyledi, annem ise yürüyeceğimi. Ben anneme inandım.”
...
Ruqsana Begum: “Benim hikayem bokstan daha büyük”
...
Tarihe geçen kadın e-spor oyuncusu Helin Erol’a cinsiyetçi saldırı
...
Türkiye’nin ilk kadın parkur sporcusu olan Hazal Nehir’e büyük ödül

Popüler Haberler

...
Dilara Gedikoğlu: Cinsiyet ayrımı sadece sporda değil toplumdaki çoğu noktada karşımıza çıkıyor

375 kere okundu.

...
Bahar Özgüvenç, “Futbol erkek oyunu mudur?” diye soran sunucuya yanıt verdi, stüdyo buz kesti

325 kere okundu.

...
Biseksüel boksör Nicola Adams, ırkçı ve homofobik saldırıları TikTok videosuyla gözler önüne serdi

325 kere okundu.