Dünya, Futbol

İlknur Aktaş: Tek hedefim Fenerbahçe’yi çalıştırmak

Alan Savunması

Futbolculuk serüveninin ardından kadın teknik direktör olarak Türk futboluna hizmet vermeye devam eden tecrübeli antrenör İlknur Aktaş, Sözcü’ye açıklamalarda bulundu.

Aktaş’ın antrenörlük kariyerinde Fenerbahçe’nin U17 Takımı’nı çalıştırması oldukça dikkat çekiyor. Kadın teknik direktör, Fenerbahçe’yle ilgili hedeflerini şöyle anlattı:

“Fenerbahçe’ye stajyer olarak girdim. Sayın Aziz Yıldırım döneminde sonrasında Sayın Ali Koç döneminde de kaldım ve erkek takım çalıştıran ilk akademi antrenörü oldum. İleride beni, hedeflerimin arasında olan Fenerbahçemin başında göreceksiniz.”

“Maçlarımza ilgi hayli yüksek”

Aktaş, Türkiye’deki kadın futboluyla ilgili, “Kadınlarımızı futbolda daha izlenir daha fazla bilinir bir hale getirmek ve tabiri caizse Süper Lig seviyesine getirmeyi hedefliyorum. Bu sadece benim yapabileceğim bir şey değil. Gerek Oğuz Çetin hocam ve ekibinin gerek de antrenör arkadaşlarımın Kulüp Birliği Vakfı ile ele ele verip güçlü bir şekilde çalışarak yapabileceği hedef bu. Biz kısa süreli turnuva sisteminde oynadığımız için türbinlerimizde Covid-19 testi yapılmış 16 takımın görevlileri yer aldığından bir tribün havası vardı. Bu sebeple biz, erkek takımları gibi pandemi döneminde boş tribünlere oynamadık” diye görüş belirtti.

“Kadın hakemlerin sayısı artmalı”

UEFA’nın son zamanlarda hakemlere verdiği öneme dikkat çeken İlknur Aktaş, “Yeni dönemde hakemler hata yaptıkça kadın futbolcular da itiraz ve isyan etmeye başladı. Buna en son örnek olarak Samsun İlkadım Bld YAB-PA’nın Fatih Vatan Spor ile oynadığı maçı yarıda bırakıp sahadan çekilmesini gösterebiliriz çünkü bu, Türk kadın futbol tarihinde bir ilktir. Ben her ne olursa olsun bu tarz yaklaşımların doğru olmadığını düşünüyorum. Kadın hakemlerimizin sayıca fazla olması gerekiyor” dedi.

“50 metre uzaktan kendi kaleme gol atıyordum”

Başarılı kadın antrenör İlknur Hanım, futbolculuğundaki en ilginç anısını anlattı:

“Zeytinburnuspor’da oynadığım dönemde Ankara deplasmanına gittiğimiz soğuk ve şiddetli rüzgarlı havada oynanan maçtaki anımı anlatayım…. Geriden uzun top attım orta sahayı geçecek şekilde o sırada tam tersine bir rüzgar geldi top bizim kaleye döndü. Kaleci, topu kurtarmasaydı kendi kaleme 50 metreden gol atıyordum (Gülüyor).”

İlginizi Çekebilir

...
VEDA
...
HDP Milletvekili Oya Ersoy, kadın sporcular hakkında konuştu: “Kadınlar, çocuklar, LGBTİ+’lar için laiklik yaşamsaldır”
...
Norveçli takıma “şort cezası” veren hentbol federasyonu başkanlarına kadın birliklerinden istifa çağrısı
...
VakıfBank, Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’nda 13 isimle temsil edildi

SOSYAL AĞ

Popüler Haberler

...
Fatih Terim’den trans kadın Selin Ciğerci ile evli olan Tuzlasporlu futbolcu Gökhan Çıra’ya transfobik gönderme

1580 kere okundu.

...
12 yaş altı kız futbol Takımı erkekler liginin şampiyonu oldu

1510 kere okundu.

...
Pernille Harder Chelsea’de: Kadın futbol tarihinin en pahalı transferi

1470 kere okundu.