Dünya, Futbol

IFC: İranlı kadın futbolcu Hosrevi için durmanın anlamı yok

Alan Savunması

Asya Futbol Konfederasyonu (IFC) yayınladığı geniş bir rapor ile İranlı kadın futbolcu Golnuş Hosrevi’nin hayatını anlattı.

Raporda, 19 yaşında olan Hosrevi’nin futbolu bırakması için bir çok sebebinin olduğu fakat kendisinin teslim olmayarak bir çok engeli geride bıraktığı ve tarih yazdığı bildirildi.

Hosrevi, kadın futbolculara verdiği öğütte, ‘’İranlı futbolcu kızlara en büyük öğüdüm, ilerlemek için bir bahanenin olmamasıdır. Hiçbir şey bahane değildir, bir şey kazanmak istiyorsak çok çalışmalıyız. ‘’ dedi.

Hosrevi, bir Avrupa takımına transfer olan ilk İranlı kadın unvanına sahip. Hosrevi’den sonra İranlı kadın futbolcular, Azerbaycan ve Belçika’ya transferler gerçekleştirdi.

Küçük bir köyde dünya’ya gelen Hosrevi, 8 yaşında babasını kaybetti, tüm zorluklara ve imkansızlıklara rağmen hedefi olan futbola odaklandı ve bu yolda ilerledi.

Hosrevi 12 yaşındayken, 14 yaş altı takımla birlikte Sri Lanka’da ilk gölünü Gileler’e attı ve daha sonra u14, u16 ve u19 Asya Şampiyonasında forma giyerek bu şampiyonalarda 6 gol attı.

Türkiye’de Konak Belediyespor forması giyen Hosrevi, burada İranlı bir futbolcu kadının nedenli başarılı olabileceğini gösterdi.

Hosrevi, hedefinin dünyanın en iyi takımı ve liginde oynamak olduğunu belirterek, kendisinin Ronaldo ve Messi gibi olmasini istediğini ve hiçbir şeyin buna engel olmayacağını söyledi.

Fotoğraf: IRNA
(IRNA)

İlginizi Çekebilir

...
Japonya Olimpiyat Komitesi, ayrımcı çalışanlarını kovmaya devam ediyor: Olimpiyat yönetmeni kovuldu
...
Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda tarihe geçme günü
...
Tokyo 2020 ile Olimpiyat tarihinde kadın sporcu rekoru kırılacak
...
Yedinci kez Olimpiyatlar’da yer alan Formiga, tarihe geçti

SOSYAL AĞ

Popüler Haberler

...
12 yaş altı kız futbol Takımı erkekler liginin şampiyonu oldu

1295 kere okundu.

...
Fatih Terim’den trans kadın Selin Ciğerci ile evli olan Tuzlasporlu futbolcu Gökhan Çıra’ya transfobik gönderme

1270 kere okundu.

...
Pernille Harder Chelsea’de: Kadın futbol tarihinin en pahalı transferi

1235 kere okundu.