Dünya, Futbol

FIFA kokartlı hakem, eşcinsel olarak açıldı: “Artık başım dik olarak dolaşabilirim”

Alan Savunması

42 yaşındaki FIFA kokartlı Norveçli futbol hakemi Tom Harald Hagen, eşcinsel olarak açıldı. Hagen hala aktif olarak hakemlik yapıyor ve Norveç Ligi’nde maç yönetiyor.

Yıllardır Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi maçlarında düdük çalan FIFA kokartlı hakem, Norveç’in Kongsvinger şehrinde yayınlanan yerel gazete Glåmdalen gazetesine verdiği bunu ilk kez yaptığını söyleyerek eşcinsel olarak açıldı.

Tecrübeli hakem, buradaki röportajında eşcinselliğinin, şimdiye kadar hayatının doğal bir parçası olduğunu söyledi. Hagen, şöyle devam etti:

Artık eşcinsel olduğumu söylememin zamanı geldi. Eminim bundan sonra sadece olumlu şeyler duyacağım. Eşcinselliğim, benim için her zaman hayatın tamamen doğal bir parçası oldu. Kişiliğinizi, kısıtlama olmaksızın ifade etmenin oldukça önemli olduğunu düşünüyorum. Hayatım boyunca özel hayatımdaki, ailem ve oyuncularla olan ilişkilerim süresince böyle yaşadım. Artık başım dik olarak dolaşabilirim. Beni şaşkına çeviren ve bir çığ gibi biriken mesajlar dolayısıyla bir şaşkınlık yaşıyorum.

“Kendime güvenmeye başladım”

Açılmasının, özgüvenini olumlu yönde etkilediğini söyleyen 42 yaşındaki hakem, “Yavaş yavaş kendime güvenmeye başladım ve hayatım şu an çok iyi. Gay olduğum gerçeğiyle barışmanın önemli olduğunu düşünüyorum. Çünkü hayatım boyunca böyle yaşadım, özel olarak düşündüğüm bir durum değildi” dedi.

“Tüm bunlara gerçekten bir son vermeliyiz”

Hagen, 25 Ekim Pazar günü Norveç ‘in en üst seviye ligi Eliteserien’da Valerenga ile Kristiansund maçını yönetmiş ve bu maçta Kristiansund oyuncusu Flamur Kastrati, Valerenga teknik direktörü Dag-Eilev Fagermo’ya “lanet olası ibne” sözüyle homofobik bir saldırıda bulunmuştu.

Kastrati’nin bu saldırısı hakkında da konuşan Hagen, “Belki oyuncu bir hevesle söylemiştir, futbolda bunlar olabilir ama tüm bunlara gerçekten bir son vermeliyiz” dedi.

Norveç’te bir ilki gerçekleştirdi

2006 yılından beri elit klasmanda maçlar yöneten Hagen, Norveç futbolunda da bir ilki gerçekleştirdi. Daha önce Norveçli hiçbir futbolcu, hakem ya da futbol aktörü, eşcinsel olduğunu açıklamamıştı.

İlginizi Çekebilir

...
VEDA
...
HDP Milletvekili Oya Ersoy, kadın sporcular hakkında konuştu: “Kadınlar, çocuklar, LGBTİ+’lar için laiklik yaşamsaldır”
...
Norveçli takıma “şort cezası” veren hentbol federasyonu başkanlarına kadın birliklerinden istifa çağrısı
...
VakıfBank, Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’nda 13 isimle temsil edildi

SOSYAL AĞ

Popüler Haberler

...
Fatih Terim’den trans kadın Selin Ciğerci ile evli olan Tuzlasporlu futbolcu Gökhan Çıra’ya transfobik gönderme

1755 kere okundu.

...
12 yaş altı kız futbol Takımı erkekler liginin şampiyonu oldu

1595 kere okundu.

...
Başörtülü sporsevere linç girişimi: “Tesettür böyle zulüm görmedi”

1590 kere okundu.