Dünya, Futbol

Claudio Marchisio: “Eşcinsellerin bu toplumda acı çektiğini, futbolu bıraktıktan sonra anlamaya başladım”

Alan Savunması

Geçtiğimiz yaz futbolculuk kariyerini noktalayan Juventus’un eski futbolcusu Claudio Marchisio, yeni çıkan otobiyografi kitabında futbolda cinsellik ve homofobi hakkında açıklamalara yer verdi.

Juventus alt yapısında yetişen ve 13 yıl Torino ekibinin formasını giydikten sonra “efsane” sıfatıyla sezon başında futbolculuk kariyerine nokta koyan Claudio Marchisio’nun “Benim üçüncü yarım: Futbolda ve hayatta aynı kurallar geçerlidir” isimli otobiyografi kitabı, geçen hafta yayımlandı.

İtalya milli takımının da bayrak futbolcularından olan Marchisio, kitabında kariyerinin yanı sıra ırkçılık, sosyal adaletsizlik, iklim krizi, zorbalık ve futbolda cinsellik ve homofobi hakkında konuştu.

“Spor geçmişimde neredeyse hiç pişmanlığım olmadığını söyleyebilirim, kariyerimde yaptığım seçimlerin arkasındayım ve neredeyse hepsinin en azından benim açımdan ve değerler ölçeğim açısından doğru olduğuna inanıyorum” diyen Marchisio, bazı pişmanlıklarının olduğunu ve bunlardan bazılarının, bilinçsizce yaptığı homofobik davranışlar olduğunu söyledi.

“Eşcinsel takım arkadaşlarım, açılmakta özgür hissetmediler”

Marchisio, kitabında şu ifadelere yer verdi:

“Pişmanlık duyduğum bir şey varsa, bu tam olarak, bir şekilde birine zarar verebileceğini düşünmeden kaç durumu kabul ettiğimi anlayamadığım gerçeğidir.

“Cinsel yönelim ve eşcinselliğin ötekileştirilmesi konusu kesinlikle bu sorunlardan ikisi ve bunu, ancak artık futbol oynamayı bıraktığım için tam olarak anlayabiliyorum.

Eşcinsel takım arkadaşlarım oldu mu bilmiyorum. Olduysa, bunu kamuya açık bir şekilde söyleme konusunda asla özgür hissetmediler. Ne bana (ki bu çok az önemli) ne de dünyaya bunu açıklayamadılar.

Bununla birlikte, özellikle çocukken, “ibne” gibi kelimelerin birbirimizi güldürmek, kızdırmak ve şaka yapmak için kullanılmasının ne kadar kolay olduğunun farkındayım.

“Belki söylediklerimizin anlamını düşünmedik ya da bir grup, eşitliğin parçası olduğumuzu hissedebileceğimiz konusunda bize güvence verdi, maço kategorileri kullanmamıza yardımcı oldu. Çünkü bizi, kökenleri ne olursa olsun bu küçük tiyatronun arkasında tam olarak gizli kalmış zaaflarımızdan korudu.

“Çocuktuk ve tüm gençler gibi, sporculardan başlayıp müzisyen ve aktörlerden efsanelerimiz oldu ve onlar gibi olmaya çalıştık. Onlardan çıkardığımız modelleri yanımızda taşıdık.

“Ortak dili, maço ve cinsiyetçi sözlerden kurtarmalıyız”

Şimdi biliyorum ki bu yoldaşlardan bazıları acı çekmiş ve kötü hissetmiş olabilirler, belki de izole ve kuşatma altında hissetmeyi bırakmak için spor kariyerlerini, henüz başındayken sonlandırdılar.

Ergenlik, herkes için çalkantılı ve çalkantılı bir dönemdir, yavaş yavaş kim olduğunuzu ve kim olmak istediğinizi keşfedersiniz. İnsan, çoğu durumda kafa karışıklığı yaşıyor. İnsan her zaman talepler, riskler, beklentiler ve imkansız modellerle dolu bir toplumun rüzgarında bir rüzgar gülü gibi hissediyor. Ruh halinizdeki dalgalanmalar, değişen bedeniniz, doğan, büyüyen ve değişen arzular arasındaki dengeyi korumaya çalışmak aşırı çaba gerektirir. Bu, herkes için çok karmaşık. Ve sonra, cinsel yöneliminin farkına varmaya başlayan, onunla yavaş yavaş yüzleşen,yalnız olmadığından emin olmak için kendi etrafında kavramalar arayan bir gencin inanılmaz çabalarını hayal ediyorum.

Gerçekten bir devrime çok ihtiyacımız var. Temel bilinçsizlik ortadan kalkmalı ve ortak dilin, herhangi bir maço göz kırpması ile cinsel yönelimler söz konusu olduğunda ima edilen her türlü ironiden bir kez ve herkes için kurtarılması gerekiyor.

İlginizi Çekebilir

...
VEDA
...
HDP Milletvekili Oya Ersoy, kadın sporcular hakkında konuştu: “Kadınlar, çocuklar, LGBTİ+’lar için laiklik yaşamsaldır”
...
Norveçli takıma “şort cezası” veren hentbol federasyonu başkanlarına kadın birliklerinden istifa çağrısı
...
VakıfBank, Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’nda 13 isimle temsil edildi

SOSYAL AĞ

Popüler Haberler

...
Fatih Terim’den trans kadın Selin Ciğerci ile evli olan Tuzlasporlu futbolcu Gökhan Çıra’ya transfobik gönderme

1755 kere okundu.

...
12 yaş altı kız futbol Takımı erkekler liginin şampiyonu oldu

1595 kere okundu.

...
Başörtülü sporsevere linç girişimi: “Tesettür böyle zulüm görmedi”

1590 kere okundu.