Diğer Sporlar, Dünya

Belaruslu Krystsina Tsimanouskaya, Viyana’ya gitmek üzere Tokyo’dan ayrıldı

Alan Savunması

Ülkesine zorunlu uçuşu reddeden Belaruslu atlet Krystsina Tsimanouskaya, Avusturya’nın başkenti Viyana’ya gitmek üzere Tokyo’dan ayrıldı. Sporcunun ilk etapta Polonya’nın başkenti Varşova’ya giden bir uçağa binmesi planlanmıştı.

24 yaşındaki Belaruslu atletin, hafta başında takımını eleştirmesi büyük bir kaosa neden olmuş ve ülkesine döndüğünde cezalandırılacağı korkusu, koruma talep etmesine yol açmıştı.

Atlet, pazar günü ülkesine geri dönüşü reddetmiş, diplomatik koruma talebi üzerine, bir dizi kurum ve ülke atletle iletişime geçmişti. Sporcunun ilk etapta Polonya’nın başkenti Varşova’ya giden bir uçağa binmesi planlanmıştı.

tıklayın- Polonya’dan, 2020 Olimpiyatları’ndan “zorla ülkesine gönderilmeye çalışılan” Tsimanouskaya’ya insani vize

Atlet, bunun yerine, Viyana’ya inmesi planlanan bir Avusturya Havayolları uçuşuyla Tokyo’dan ayrıldı.

Uçuş, güvenlik endişesi nedeniyle değiştirdi

Reuters’a konuşan yetkililer, Belarus topluluğundan Tsimanouskaya ile temas halinde olan bir kişinin referansına dayanarak, uçuşun diplomatlar tarafından güvenlik endişesi nedeniyle değiştirildiğini söyledi.

Atlet ilk olarak Viyana’ya gidecek daha sonra da insani vize teklifi aldığı Polonya’ya uçması bekleniyor.

24 yaşındaki atlet, Tokyo’nun Narita Havalimanına polis eşliğinde bir minibüsle geldi. Daha sonra ise VIP alanına yönelen sporcu, kapıda bekleyen birkaç düzine muhabirle konuşmadı.

IOC, atletin ülkesine dönmeyi neden redettiğini araştırdı

Belaruslu meslektaşlarından tüm gerçeklerin bilinmesi adına rapor isteyen Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC), Tokyo 2020’ye damga varan Krystsina’nın olayı ile ilgili sporcunun neden ülkesine dönmeyi reddettiğinin bilinmesi için soruşturma başlatmıştı.

Belaruslu yetkililer, atletin psikolojik ve duygusal durumunu hafta başında gerekçe göstermişti.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken da olaya müdahil olarak Belarus’un Tsimanouskaya’yı eve gönderme girişimini kınadı. Pazartesi günü Twitter üzerinden paylaşımda bulunan Blinken, “Bu tür eylemler olimpiyat ruhunu ihlal ediyor, temel haklara hakaret ediyor ve hoş görülemez.” ifadelerini kullandı.

Bilindiği gibi, Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC), Belarus Cumhurbaşkanı Lukaşenko’nun ve oğlu Viktor’un olimpiyatlar dahil tüm IOC organizasyonlarına katılmasını yasaklamıştı.

Tüm bunlar yaşanırken, Ukrayna’da sürgünde yaşayan Belaruslu aktivist Vitaly Şişov, salı günü erken saatlerde Kiev’deki evinin yakınındaki bir parkta asılmış halde bulundu. Ukrayna polisi cinayet soruşturması ve intihar süsü verilen cinayet dahil olayla ilgili soruşturma başlattı.

Belarus makamları, hükûmet karşıtı protestocuları Batı tarafından desteklenen şiddetli devrimciler olarak nitelendirirken Belarus polisinin protestoculara yönelik eylemlerini ise gerekli olarak nitelendiriyor.

İlginizi Çekebilir

...
HDP Milletvekili Oya Ersoy, kadın sporcular hakkında konuştu: “Kadınlar, çocuklar, LGBTİ+’lar için laiklik yaşamsaldır”
...
Olimpiyatların yıldızıydı: Olivia Podmore, bıraktığı mesajın ardından evinde ölü bulundu
...
Türkiye Boks Federasyonu Asbaşkanı Arın: Kadın boksunda aldığımız madalyalar tesadüf değil
...
Feryal Abdelaziz, altın madalya kazanan Mısırlı ilk kadın sporcu oldu

SOSYAL AĞ

Popüler Haberler

...
Fatih Terim’den trans kadın Selin Ciğerci ile evli olan Tuzlasporlu futbolcu Gökhan Çıra’ya transfobik gönderme

1580 kere okundu.

...
12 yaş altı kız futbol Takımı erkekler liginin şampiyonu oldu

1510 kere okundu.

...
Pernille Harder Chelsea’de: Kadın futbol tarihinin en pahalı transferi

1470 kere okundu.