Dünya, Futbol

Yardımcı hakem Mürvet Yavuztürk, Süper Lig hakemlerinin geçemediği FIFA Atletik Testi’ni geçti

Alan Savunması

FIFA kokartlı yardımcı hakem Mürvet Yavuztürk Merkez Hakem Kurulu tarafından hakemlere uygulanan ve dört Süper Lig hakeminin geçemediği FIFA Atletik Testi’ni başarıyla geçti. Yavuztürk, “Erkeklerle aynı seviyeye gelmem için onlardan daha çok çalışmam gerekiyordu. Ekstra idmanlar yaptım ve başardım” dedi.

Liverpool ile Chelsea arasında 14 Ağustos’ta İstanbul’da oynanan UEFA Süper Kupa maçını Fransız kadın hakem Stephanie Frappart’ın yönetmesi futbolun dönüm noktalarından biri oldu. Başarılı bir yönetim gösteren Frappart, tüm dünyanın kadın hakemlere bakış açısını değiştirmekle kalmadı, hemcinslerine de rol model oldu.

TIKLAYIN- Türkiyeli kadın hakemler: “Erkek hakem eve gidince annesinin yaptığı yemeği yerken biz yemek yapmakla uğraşıyoruz”

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Merkez Hakem Kurulu (MHK) tarafından Süper Lig hakemlerine uygulanan FIFA Atletik Testi’ne katılan tek kadın hakem Mürvet Yavuztürk, dört meslektaşının sakatlık ya da kötü performans nedeniyle geçemediği bu testi başarıyla geçmeyi başardı. 88 erkek hakemle birlikte girdiği 3 aşamalı sınavda hız, sürat ve dayanıklılık testlerini başarıyla geçen Yavuztürk, Seçim Demirel’den sonra bu testi başarıyla geçen ikinci kadın oldu.

Beden eğitimi öğretmeni

1985 yılında Samsun’da dünyaya gelen Mürvet Yavuztürk, eski bir futbolcu. Genç Milli Takım’da 5 kez forma giyen Yavuztürk, Samsungücü’nde oynarken Türkiye Şampiyonluğu kupasını kaldırdı.

Hürriyet’ten Süleyman Arat‘ın haberine göre eski kadın hakemlerden Seçim Demirel’den etkilenerek hakem olmaya karar veren Yavuztürk, 2009’da C Klasmanı’na çıkarak 2. ve 3. ligler ile BAL maçlarında yardımcı hakem olarak bayrak kaldırdı. Önce Batman’da, şimdi de Giresun Bulancak’ta Erdoğan Galip Güngör İlköğretim Okulu’nda beden eğitimi öğretmenliği yapıyor. Yardımcı hakemlikteki başarısının yanı sıra cesaretiyle de dikkat çeken Mürvet Yavuztürk, TFF’ye dilekçe yazarak, erkek hakemlere uygulanan FIFA Atletik Testi’ne girmek istediğini bildiren tek kadın hakem oldu.

Erkekler 4, ben 6 antrenman yaptım

TFF’nin olumlu yanıt vermesi sonrası girdiği testte başarılı olan Yavuztürk, bundan böyle Süper Lig maçlarında yardımcı hakem olarak görev alabilecek. Yakın arkadaşları tarafından, umudunu hiç yitirmediği için ‘Polyanna’ ve gücü nedeniyle ‘Zeyna’ lakabını taktığı Mürvet Yavuztürk, erkek kas yapısının kadınlara göre çok daha güçlü olduğunu belirterek, “Bu fark bilimsel bir gerçek. Bu yüzden ben erkeklerden çok daha fazla çalışarak onlarla aynı seviyeye gelmem lazımdı. Erkekler 4 antrenman yaparken ben haftada 6 idman yaptım ve testi geçtim. Bir kadın isterse her işi başarabilir” dedi.

Mürvet Yavuztürk testte neler yaptı?

10 metre sprint, 8 metre sağa, 8 metre sola ve tekrar 10 metre sprintin yapıldığı Coda Yön Değiştirme Testi’ni 9.65 saniyede tamamlayan Mürvet Yavuztürk, 1 dakikalık bir aranın ardından 5 kez üst üste 30 metreyi 4.7 saniyede koştu. Daha sonra 40 kez 75 metre koşusu yapan Yavuztürk, her 75 metreyi 15 saniyede tamamlayıp, 20 saniye dinlenip tekrar koştu.

İlginizi Çekebilir

...
Naomi Osaka, bikinili fotoğraflarına yönelik eleştirilere cevap verdi
...
Af Örgütü ve LGBTİ+’ların tepkisi sonuç verdi: Suudi Arabistan sermayesi Newcastle United’ı satın almaktan vazgeçti
...
Hastalığına iyi gelsin diye başladı, rekorlar kırdı: Hilal Zeyneb Saraç: “Basın, başarımı görmedi”
...
“9 aylık başkanım ama 10 yıllık başkan kadar şeyler yaşadım”

Popüler Haberler

...
Dilara Gedikoğlu: Cinsiyet ayrımı sadece sporda değil toplumdaki çoğu noktada karşımıza çıkıyor

365 kere okundu.

...
Biseksüel boksör Nicola Adams, ırkçı ve homofobik saldırıları TikTok videosuyla gözler önüne serdi

320 kere okundu.

...
Bahar Özgüvenç, “Futbol erkek oyunu mudur?” diye soran sunucuya yanıt verdi, stüdyo buz kesti

315 kere okundu.