Futbol

Seçim Demirel: “Görevlendirmeler yapılırken liyakat değil siyaset devreye sokuluyor”

Ali Safa Korkut

FIFA kokartlı, Süper Lig hakemliği yapan ve Dünya Kupası’nda futbol maçı yöneten Türkiyeli ilk kadın hakem Seçim Demirel, MHK “Kadın hakemler sorumlusu” görevine bir erkeğin atanmasını değerlendirdi. Demirel, görevlendirmeler yapılırken liyakatin değil cinsiyet ve nüfuzun öncelendiğini söyledi.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Zekeriya Alp’in istifasından sonra boşalan Merkez Hakem Kurulu (MHK) başkanlığına Serdar Tatlı’nın getirildiğini açıkladı.

TFF yönetim kurulunun gerçekleştirdiği toplantıda başkanın yanı sıra MHK üyeleri de belirlendi.

Resmi siteden yapılan açıklamada MHK üyeleri ve bu üyelerin görevlerine yer verilirken görevlendirmelerden biri tepki çekti.

Zira federasyon tarafından yapılan açıklamada, “Kadın hakemler sorumlusu” görevine Erol Ersoy’un getirildiği görüldü.

“Kadın hakemler sorumlusu” görevine bir erkeğin getirilmesi, spor kamuoyu ve sosyal medyada tepki toplarken, bu görevlendirme “Türkiye Futbol Federasyonu’nun kadın sporcu ve hakemlere verdiği değerin bir yansıması” olarak yorumlandı.

FIFA kokartlı, Süper Lig hakemliği yapan ve Dünya Kupası’nda futbol maçı yöneten Türkiyeli ilk kadın hakem olmakla birlikte Süper Lig kadrosuna giren ve Türkiye Faal Futbol Hakemleri ve Gözlemcileri Derneği (TFFHGD) şube başkanlığı yapan ilk kadın hakem olan Seçim Demirel ile bu görevlendirmeyi konuştuk.

“Kadın hakemlere haksızlık yapılmaya devam ediliyor”

1) Her şeyden önce kadın bir hakem olarak bu görevlendirme hakkındaki ilk değerlendirme ve görüşlerinizi öğrenebilir miyim?

Günümüzün sorunu değil bu. Merkez Hakem Kurulu görevlendirmelerinde bugüne kadar sadece bir kez kadın bir üye (Lale Orta-2006) görev aldı ve kadın hakemlerden sorumlu oldu.

Bugüne kadar kadın hakemlere çok büyük haksızlıklar yapıldı ve yapılmaya da devam ediliyor. Tabii ki herkes gibi ben de kurulda bir kadın üye olmasını ve kadın hakemler sorumlusunun bir kadın olmasının çok daha doğru olacağına inanıyorum. Fakat ülkemizde kadın futboluna, kadının futbolun içinde yer almasına ve hakemlik yapmasına olan mevcut bakış açısı değişmedikçe bu biraz zor görünüyor.

“Görevlendirmeler yapılırken siyaset devreye sokuluyor”

2) Sizce bu görevlendirme, Türkiye Futbol Federasyonu’nun kadınların futboldaki yerine yönelik bakış açısını özetlemiyor mu? Biraz daha açacak olursak, TFF bu hareketle, kadınlara “Sizi istemiyoruz” veya “Sizi önemsemiyoruz” gibi bir mesaj veriyor olabilir mi?

Aslında bu sadece Türkiye Futbol Federasyonu’nun sorunu değil. Bu, hakem camiasının da önemli bir sorunu. Merkez Hakem Kurulu yönetimi oluşturulurken liyakatten çok adamcılık(!), siyaset ve benzeri yollar izleniyor. Özellikle kadrolar beceri ve tecrübeye göre değil, nüfuza göre oluşturuluyor.

Oluşturulan kurullar için de herhangi bir kadın üye düşünülmüyor. Bu, tabii ki kadın hakemlere verilen değerin bir göstergesi. Bu yöntemle kadın hakemlere, kendilerinin normal seviye veya üst düzey maçlar için düşünülmediği mesajı açık bir şekilde veriliyor. Kadın hakemler bu durumda gerekli mesajı almış oluyorlar.

3) Kadın hakemlerden sorumlu olan bir erkeğin, futbolda cinsiyet eşitliğine önem verip kadın hakemlere yönelik sağlıklı ve objektif kararlar verebileceğine inanıyor musunuz?

Hakemliğin cinsiyeti olmaz. Öncelik, cinsiyet olmamalı.

Kadın veya erkek olması hiç bir şeyi değiştirmemeli görevlendirme kriteri sadece hakemlik olmalı. Bu konuda da kadın veya erkek üyeden çok, görevlendirilen kişinin liyakatine ve adil davranıp davranmadığına bakmak gerekir.

Bu üyenin görevi, aynı şartlarda eğitim alan ve atletik testlerde başarılı olan kadın hakemlerin, erkek hakemler gibi her kategoride görev alabilmelerini sağlamaktır. Türkiye Futbol Federasyonu’nda olduğu gibi mevcut Merkez Hakem Kurulu içerisinde de kadın hakemlerle ilgili olumlu bir gelişme olacağına inanmıyorum ama umarım yanılırım.

“UEFA’nın Türkiye’yi seçmesi tesadüf değil”

4) Özellikle Avrupa’da sporda cinsiyet eşitliğinin sağlanması ve kadın hakemlerin daha fazla görevlendirilmesine yönelik çalışmalar sürerken Türkiye’de buna yönelik hiçbir çalışma yapılmaması, hatta bu konuda daha da geriye gidilmesi hakkında ne düşünüyorsunuz?

UEFA başkanı Alexander Caferin, bir konuşmasında kadın futbolu ve hakemliği için limitlerin sınırsız olduğunu söylemişti.

Geçen yıl İstanbul’da oynanan UEFA Süper Kupa Finali’ne üç kadın hakem atayarak da bu sözünün sadece bir söylemden ibaret olmadığını gösterdi ve UEFA olarak tüm dünyaya bir mesaj verdi. Geçen hafta oynanan Avrupa Uluslar Ligi müsabakalarında da yine kadın hakemleri görevlendirerek desteklerinin devam ettiğini gösterdi.

Hal böyleyken ülkemizde hala hiç bir şeyin değişmemiş olması üzücü. Geçen yıl çok başarılı biz sezon geçiren FIFA Kokartlı kadın yardımcı hakemi Mürvet Yavuztürk, bu yıl Süper Lig Yardımcı Hakem kadrosuna girmeyi hak etmişti fakat yöneticiler bunu uygun bulmamış olmalılar ki bu sene kadroya almadılar.

Ülkemizde kadın hakemliğe verilen değer paralelliğinde kadın hakemliğin her geçen gün geriye gittiği çok açık.

5) Geçen yıl Chelsea ile Arsenal arasında oynanan UEFA Süper Kupa Finali Türkiye’de oynanmış ve UEFA o maç için kadın hakem Stephanie Frappart’ı görevlendirmişti. Frappart’a yardımcılık yapan hakemler de yine adındı. Yani gözümüzün önünde dahi böyle büyük bir maçın finaline kadın hakem atanmasına rağmen sizce TFF ve MHK neden hala kadın hakem sayısını arttırmıyor?

Türkiye, şu anda UEFA ülkeleri arasında federasyonun kadın futbol komitesi bulunmayan ve futbol federasyonu yönetim kurulunda kadın delege bulunmayan birkaç ülkeden biri. Bu sebeple UEFA’nın kadın bir hakem görevlendirmek için Türkiye’yi seçmesi bence tesadüf değildi. Frappart‘ın Süper Kupa Finali’ne atanmasıyla zaten ülke federasyonlarına mesaj verildi.

Bundan sonra umarım hakemlerin cinsiyetine değil liyakatlerine, yeterliliklerine ve yetkinliklerine göre atamalar yapılır ve bizler de kadın veya erkek fark etmeksizin tüm hakemlerin başarılarını ve sergiledikleri iyi yönetimleri hep birlikte seyrederiz.

İlginizi Çekebilir

...
Dünya şampiyonu kadın futbolcu, erkek futbol takımına transfer oldu
...
Kadın futbol kulüpleri, İASKF seçimi öncesi bir araya geldi
...
Berna Gözbaşı: “O arsızlara söyleyin, pes etmeyeceğim!”
...
IFC: İranlı kadın futbolcu Hosrevi için durmanın anlamı yok

Popüler Haberler

...
Başörtüsüyle spor yapan hâfıza linç girişimi: “İzlerken utandım, sen kadınsın, edebini bileceksin!”

495 kere okundu.

...
12 yaş altı kız futbol Takımı erkekler liginin şampiyonu oldu

450 kere okundu.

...
Dilara Gedikoğlu: Cinsiyet ayrımı sadece sporda değil toplumdaki çoğu noktada karşımıza çıkıyor

425 kere okundu.