Dünya - Futbol - Aralık 13, 2019

Ryan Atkin: “Eşcinsellik beni daha iyi bir hakem yaptı”

2017’de eşcinsel olduğunu açıklayan ve İngiltere’de görev yapan ilk eşcinsel hakem olan Ryan Atkin, geride kalan süreçte yaşadıkları hakkında açıklamalarda bulundu. Atkin, “Eşcinsellik beni daha iyi bir hakem yaptı” dedi.

32 yaşındaki İngiliz hakem Ryan Atkin, 2017 Ağustos ayında futbol dünyasındaki eşcinseller için engellerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olmak adına ilk kez cinsellik hakkında kamuoyuyla konuşmaya karar verdiğini söyleyerek ve eşcinsel olduğunu duyurmuştu.

O dönem yaptığı açıklamayla, “Hakemler birçok nedenden ötürü tepki alır, ancak cinsel tercihleri onlardan biri olamaz. Ben asla homofobik istismarın kurbanı olmadım, ancak başkalarının bunu yaşadığının da farkındayım. Dolayısıyla gelecekte, açıkça eşcinsel bir hakem olarak yüzleşebileceğim en büyük zorluk; oyuncuların, seyircilerin ve evet, muhtemelen kendi hakem meslektaşlarımın bir kısmından gelebilecek homofobi ile ilgili olacak.” diyen Atkins, geçtiğimiz günlerde BBC‘nin “LGBT Sport” isimli podcast programına konuk oldu.

“Hakemlikle cinselliğin bir ilgisi olmamalı”

Geride kalan iki yıldan beri Ulusal Lig Kuzey ve Ulusal Lig Güney’de hakemlik yapmanın yanı sıra, İngiltere Lig Kupası ve Ulusal Ligi’nde 4. de hakemlik yapan Atkin, bu süreçte yaşadıklarını değerlendirdi.

Hakemlik ile insanların cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği arasında bir korelasyon kurulmaması gerektiğini söyleyen Atkin, “Ya iyi bir hakemsinizdir ya da kötü. Bunun cinsellikle bir ilgisi olmamalı. Sporun içindeki en yetenekli insanların zirveye ulaşmasını istiyorsanız bu, onların pozisyonları ve ne kadar ilerleme kaydettikleriyle ölçülmeli” dedi.

“Daha iyi bir hakem oldum”

Hakemlik yapabilmek için yeterince iyi olan bir LGBTİ+ hakemin de cishet hakemlerle aynı fırsatlara sahip olması gerektiğini söyleyen Atkins, geride kalan iki yıldan beri spordaki LGBTİ+’ların haklarını savunduğunu söyledi:

“Benim için kişisel olarak hiçbir şey değişmedi. Genel olarak spordaki LGBTİ+ların bir savunucusuyum. Şu an birkaç okulda spor, eşitlik ve çeşitlilik hakkında konuşmalar yapıyorum ve buralarda hiçbir zaman farklı bir muameleye maruz kalmadım.”

Atkin, eşcinselliğini duyurmasının, kendisine -kendisinin de beklemediği- olumlu etkileri olduğunu söyledi. Profesyonelliğine zarar vermek yerine daha iyi bir hakem olduğunu söyleyen Atkin, şu ifadeleri kullandı:

“Eşcinsellik, olduğum kişi olmama yardımcı oldu ve gözlemlediğim kadarıyla sahada hakem olarak verdiğim kararlardan ötürü gözlemcilerden daha yüksek puanlar almaya başladım. “Oyuncularla ve sahadaki durumlarla uğraşırken ‘hakem’ Ryan’ın değil de daha çok kendim gibiyim” (ÖA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir