Diğer Sporlar, Dünya, Futbol

Queer Olympix’e getirilen yasak kararı yargıya taşındı

Alan Savunması

SPoD ve Queer Olympix ekibi, Queer Olympix 2019un Ağustos ayında Kadıköy Kaymakamlığı tarafından yasaklanmasını yargıya taşıdı.

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen ve 23 Ağustos’ta Heybeliada’da, 24 ve 25 Ağustos tarihlerinde Kalamış’ta devam etmesi planlanan Queer Olympix 2019, etkinliğin ikinci gününde Kadıköy Kaymakamlığı tarafından yasaklanmıştı.

Polis ekipleri, yasak kararının gerekçesini ise “Yapılmak istenen etkinliğe katılacak olan grup ve şahıslara yönelik olarak; toplumsal duyarlılıklar nedeniyle oluşabilecek provakasyonlara karşı tedbir amaçlı; 2911 sayılı yasanın 17. Maddesine istinaden “kamu düzeni, suç işlenmesinin önlemek, genel sağlığın ve genel ahlakın korunması” olarak açıklamıştı.

TIKLAYIN- Queer Olympix 2019’un yasaklanması yabancı basında

Konuyla ilgili bugün bir açıklama yayımlayan SPoD Hukuk ve Adalete Erişim Birimi, Queer Olympix ekibiyle bir araya geldiklerini ve yapılan görüşmeler sonucunda bu kararın ilgili kanunlara, Anayasa’ya, AİHM içtihatlarına ve uluslararası sözleşmelere aykırı olduğu gerekçesiyle yasak kararına karşı iptal davası açacaklarını açıkladı.

SPoD tarafından yapılan açıklama şöyle:

23-24-25 Ağustos 2019 tarihlerinde 3.sü yapılması planlanan ve 23 Ağustos günü Heybeliada’da gerçekleştirilen Queer Olympix spor müsabakaları, 24 Ağustos sabahı Kalamış Parkı’nda organizatörlere tebliğ edilen Kaymakamlık kararıyla yasaklanmıştı. Bu yasak kararının gerekçesi ise “Yapılmak istenen etkinliğe katılacak olan grup ve şahıslara yönelik olarak; toplumsal duyarlılıklar nedeniyle oluşabilecek provakasyonlara karşı tedbir amaçlı; 2911 sayılı yasanın 17. Maddesine istinaden “kamu düzeni, suç işlenmesinin önlemek, genel sağlığın ve genel ahlakın korunması” olarak açıklanmıştı.

SPoD Hukuk ve Adalete Erişim Birimi ve Queer Olympix ekibinin yaptığı görüşmeler sonucu bu kararın ilgili kanunlara, Anayasa’ya, AİHM içtihatlarına ve uluslararası sözleşmelere aykırı olduğunun; idarenin gerekçesinin ise afaki ve keyfi olduğunun altı çizilerek yasak kararına karşı iptal davası açma yolunda adım atıldı. Derneğimizin kampanya dava olarak yürüteceği bu davanın LGBTİ+ların ifade ve örgütlenme özgürlüğü başta olmak üzere, maddi ve manevi varlığı geliştirme hakkının ve ayrımcılık yasağının hukuki zeminde tartışılmasına olanak sağlayacağını belirtir ve dava surecine ilişkin Queer Olympix ekibiyle birlikte attığımız adımları ve gelişmeleri LGBTİ+ kamuoyu ve insan hakları savunucularıyla paylaşacağımızı duyururuz.

İlginizi Çekebilir

...
Tarihe geçen kadın e-spor oyuncusu Helin Erol’a cinsiyetçi saldırı
...
Türkiye’nin ilk kadın parkur sporcusu olan Hazal Nehir’e büyük ödül
...
Milli dalışçı Birgül Erken, rekor denemesine hazırlanıyor
...
Naomi Osaka, bikinili fotoğraflarına yönelik eleştirilere cevap verdi

Popüler Haberler

...
Dilara Gedikoğlu: Cinsiyet ayrımı sadece sporda değil toplumdaki çoğu noktada karşımıza çıkıyor

365 kere okundu.

...
Biseksüel boksör Nicola Adams, ırkçı ve homofobik saldırıları TikTok videosuyla gözler önüne serdi

320 kere okundu.

...
Bahar Özgüvenç, “Futbol erkek oyunu mudur?” diye soran sunucuya yanıt verdi, stüdyo buz kesti

315 kere okundu.