Diğer Sporlar, Dünya

Margaret Court: “Ayrımcılığa uğradım”

Alan Savunması

Son dönemde yaptığı açıklamalarla gündemi meşgul eden Margaret Court, LGBTİ+ haklarına karşı olduğu içini Tenis Avustralya tarafından ayrımcılığa maruz kaldığını söyledi.

Dört dünya Grand Slam turnuvasından ilki olan Avustralya Açık, geçtiğimiz hafta bir tören düzenleyerek dünyanın en fazla Grand Slam kazanan kadın tenis oyuncusu olan Margaret Court’un 50. Tenis yılını kutladı.

TIKLAYIN- Margaret Court için tören düzenleyen Avustralya Açık’a tepki büyüyor

Özellikle son dönemde yaptığı LGBTİ+ karşıtı açıklamalarla gündem olan Court onuruna böyle bir tören düzenlenmesi, başta tenis oyuncuları olmak üzere bazı spor severlerin büyük tepkisini çekti.

Öyle ki Court onuruna düzenlenen törenden bir gün sonra oynanan bir Avustralya Açık maçı öncesi, kadınlar eski dünya 1 numarası Martina Navratilova ile erkekler eski dünya 1 numarası McEnroe sahaya girdi ve Court aleyhinde açıklamalarda bulundu.

“TIKLAYIN- Margaret Court’u protesto eden Navratilova ve McEnroe özür diledi

“Tenis Avustralya beni hedef gösterdi”

Eşcinselleri Hitler’e benzetmekle kalmayıp eşcinsellik için “İğrenç bir uygulama” diyen, ardından da transseksüeller için “Şeytanın çocukları” ifadelerini kullanan Court, bir açıklama yaparak LGBTİ+ karşıtı görüşleri sebebiyle Tenis Avustralya tarafından ayrımcılığa maruz bırakıldığını söyledi.

Nine Networke konuşan Court, Tenis Avustralyanın böyle bir tören düzenleyerek kendisini onurlandırmadığını, aksine insanların önüne attığını söyledi.

Court, “Sanırım beni onurlandıracaklarını ancak duruşum ve eşcinsel evlilik hakkındaki görüşlerim ile buna benzer ifadelerim sebebiyle beni kutlamayacaklarını söylediler. İnsanlar karşı bir kötü düşüncem yok” diye konuştu.

77 yaşındaki tenis efsanesi, “Beni hedef gösterdiler ve yaptığım her şey için bana ayrımcılık yapmaya çalıştılar. Bu çok üzücü bir şey” dedi.

Buna karşılık Tenis Avustralya ise iddiaları reddederek Court için ellerinden gelen her şeyi yaptıklarını söyledi.

İlginizi Çekebilir

...
Koşu yapan kadınların %84’ü tacize uğruyor
...
Sporda yükselen ırkçılık: “Toplumsal hayata bu kadar etki eden bir durumun futbola yansımamasına imkan yok”
...
ONSIDE Fonu: Sporda toplumsal cinsiyet adaleti için çabalayan tüm genç feministlere çağrı
...
Meksika’dan Almanya’ya Süslü Kadınlar Bisiklet Turu

Popüler Haberler

...
Başörtüsüyle spor yapan hâfıza linç girişimi: “İzlerken utandım, sen kadınsın, edebini bileceksin!”

510 kere okundu.

...
12 yaş altı kız futbol Takımı erkekler liginin şampiyonu oldu

455 kere okundu.

...
Dilara Gedikoğlu: Cinsiyet ayrımı sadece sporda değil toplumdaki çoğu noktada karşımıza çıkıyor

440 kere okundu.