Dünya, Futbol

İngiltere’de kadın futbolcular olumsuz eleştirilerle başa çıkabilmek için tedavi görüyor

Alan Savunması

Manchester United Kadın Futbol Takımı Teknik Direktörü Casey Stoney, oyuncularının, performanslarına yönelik eleştirilerle başa çıkabilmeleri adına kulüp olarak bir ruh sağlığı ve sosyal medya tedavisi gördüklerini söyledi.

İngiltere Kadınlar Süper Lig takımlarından Manchester United’ın teknik direktörü Casey Stoney, kulüpte forma giyen oyuncuların olumsuz eleştiriler ve siber zorbalıkla başa çıkabilmeleri için kulüp olarak tedavi aldıklarını söyledi.

Taraftarların, oyuncuların performanslarına yönelik eleştirilerini memnuniyetle karşılayan Stoney, bazı oyuncuların bu eleştirilerden çok etkilendiklerini ve bunun oyuncularda daha derin psikolojik sorunlara yol açabileceğinden endişe duyduğunu söyledi.

Bunun kadın oyuncular için bir silkelenme, uyandırma çağrısı olduğunu söyleyen Stoney, “Aynı eleştirilerle erkek futbolcularla karşılaşıyor ancak onlar bununla başa çıkabiliyorlar. Çünkü onlar bu eleştirilere alışık” diye konuştu.

Aynı davranışı kadın futbolcularda da geliştirmek istediklerini söyleyen Stoney, ruh sağlığı ve sosyal medya uzmanları tarafından tedavi ve eğitim aldıklarını söyledi.

Futbolun içinde ve dışında yoğun baskılar olduğunu bildiklerini söyleyen Stoney, “Kulüp olarak birkaç kez sosyal medya eğitimi aldık. Futbolcularla konuşması için uzman eğitmenler getirdik. Ayrıca her gün A takımımız, akademi oyuncularımız ve kulüp personelimizle çalışan bir ruh sağlığı koçumuz var. Yanı sıra her altı haftada bir, bir oyuncumuzla bire bir eğitimler yapan eğitmenlerimiz var” diye konuştu.

“Sosyal medyadan kurtulamıyorlar”

Casey Stoney

İnsanların, tüm değerlerini oraya taşıdıkları için sosyal medyadan kurtulamadıklarını söyleyen Stoney, “Sosyal medya, olabilecek en iyi ve en kötü şey. Çünkü ondan kurtulamıyorlar. Ben ise ondan kurtuldum, çünkü orayı okumuyorum. Ancak 18, 19 ve 20 yaşlarındaki çocuklar, maddi ve manevi tüm değerlerinin kaç beğeni aldıklarını ve sosyal medyada kaç kişi tarafından takip edildiklerini söylüyor. Bugün, gençlerin tüm değerleri sosyal medyada ve bu biraz korkutucu” diye konuştu.

“Kadın futbolunun gelişmesi için bir fırsat”

Telegraph‘a konuşan Stoney, ayrıca oyuncularının eleştiriliyor olmasını, kadın futbolunun geniş kitlelerce izleniyor olmasına ve bunun kadın futbolunu geliştirmek için bir fırsat olduğunu söyledi. 37 yaşındaki teknik direktör, “Oyuncular da birer insan, multimilyoner değiller. Öyle olsalar bile, hala insanlar. Onları koruduğumuzdan emin olmak bizim işimiz. Geniş bir hayran kitlesine sahip büyük bir kulübüz ve bunu kadın futbolunu sergilemek ve geliştirmek için büyük bir fırsat olarak görüyorum.” diye konuştu.

Eleştiriler sebebiyle futbolu bırakmayı düşünmüştü

Futbolcuların eleştirilerden olumsuz etkilendiğine dair en akılda kalan örnek iste İngiliz futbolcu Keira Walsh’tan gelmişti. Manchester City Kadın Futbol Takımı’nda forma giyen 22 yaşındaki futbolcu, bu sezon başında yaptığı bir açıklamayla Dünya Kupası’nda aldığı eleştiriler sebebiyle futbolu bırakmayı düşündüğünü söylemişti..

İlginizi Çekebilir

...
Pembe Top, bu yıl Neslihan Atagül Doğulu’da
...
Hamileliği sebebiyle tepki alan Carli Lloyd, ilk kez konuştu
...
Cinsel tacize uğrayan poker oyuncusu, canlı canlı yakılarak öldürüldü
...
Siyahi haklarını savunmak için basketbolu bıraktı, hapisten çıkmasını sağladığı muvekkiliyle evlendi

Popüler Haberler

...
İngiltere’de gündem: Kadın spor yorumcuları

500 kere okundu.

...
12 yaş altı kız futbol Takımı erkekler liginin şampiyonu oldu

455 kere okundu.

...
Dilara Gedikoğlu: Cinsiyet ayrımı sadece sporda değil toplumdaki çoğu noktada karşımıza çıkıyor

425 kere okundu.