Dünya, Futbol

Hollanda hükümeti ve futbol federasyonundan ayrımcılıkla mücadele planı: “Toplumun tamamını yansıtmıyoruz”

Alan Savunması

Hollanda Kraliyet Futbol Federasyonu (KNVB), şimdiye dek ırkçılık ve futboldaki diğer ayrımcılıkla mücadele etmek için 14 milyon euro harcadıklarını ve bu tür ayrımcı olayları sonlandırmak adına harcama yapmaya devam edeceklerini açıkladı.

Hollanda Sağlık, Refah ve Spor Bakanı Bruno Bruins, cumartesi günü Amsterdam-Oost bölgesinde yer alan amatör futbol kulübü Zeeburgia’nın tesislerinde bir açılışa katıldı.

Hollandalı politikacılar ile federasyon yöneticilerinin de yer aldığı açılışta, Hollanda futbolundaki ırkçılık ve bununla mücadele hakkında önemli açıklamalar yapıldı.

“Gerçeklerle yüzleştik”

Ahmad Mendes Moreira’nın sahayı terk ettiği anın görüntüsü / Fotoğraf: Pro shots

Hollanda 2. Ligi’nde 17 Kasım 2019’da Den Bosch ile Excelsior arasında oynanan mücadelede Excelsior oyuncusu Ahmad Mendes Moreira’ya Den Bosch tribünlerden yoğun bir ırkçı saldırı yapılmıştı. 24 yaşındaki oyuncu gözyaşlarını tutamazken Excelsior takımı yaşanan olayların ardından soyunma odasına gitmiş ve oyun durmuştu.

Zeeburgia’da yapılan açılışta yer alan ve Hollanda Sosyal İşler ve İstihdam Bakanlığı ile ikinci Başbakan Yardımcısı görevlerini yürüten Wouter Koolmees, Moreira’nın maruz kaldığı olaydan sonra düğmeye basarak “Futbolumuz Herkese Ait” isimli bir ırkçılıkla mücadele planı hazırladıklarını söyledi. Koolmes, Moreira’nın maruz kaldığı ırkçılıkla birlikte gerçeklerle yüzleştiklerini söyledi.

“Ulusal hükümet olarak, futbolun içindeki ve dışındaki uzmanlar ile hem amatör hem de profesyonel futbol için somut ve ulusal bir yaklaşıma ulaşmak için çalıştık” diyen Koolmees, 20 maddeden oluşan güçlü bir plan hazırladıklarını söyledi. Planın başlıca maddeleri şunlardan oluşuyor:

  • Ayrımcılıkla mücadele etmek için yeterince çalışma yapmayan kulüpler puan silme ile para veya seyircisiz maç oynama cezası alacak.
  • Ayrımcı davranışta bulunan taraftarlar, 10 yıla kadar varan stadyuma giriş cezası alacak.
  • Hem amatör hem de profesyonel futboldaki ırkçılık olayları için özel bir savcı görevlendirilecek.
  • 600 amatör ve 34 profesyonel futbol kulübüne, farkındalığı artırmak ve davranış değişikliği için eğitim vermek üzere bir eğitim programı sunulacak.

“Hollanda futbolu olarak fazla beyazız, toplumun tamamını yansıtamıyoruz”

Bianet’te yer alan habere göre, açılışta konuşan bir federasyon yetkilisi de öz eleştiride bulunarak eşitliği sağlayamadıkları için kendi içlerinde de başarısız olduklarını söyledi.

Yetkili, “Hollanda futbolunu yönetenler olarak fazla beyaz bir örgütüz ve bu nedenle de toplumun tamamını yansıtamıyoruz. Biz de bunun üzerinde çalışacağız” dedi.

Konuyla ilgili konuşan Hollanda futbolunun simge isimlerinden Surinam asıllı Edgar Davids ise “Federasyon kendine de bir bakmak zorunda. Futbolda ırkçılık, dezenfekte edilmesi gereken çok derin bir yara ve bu tümörün kaynağına bakmamız gerekiyor” dedi.

LGBTİ+ vakıfları da destekledi

Federasyon ve hükümetin hazırladığı bu plana LGBTİ+ hakları için çalışmalar yürüten vakıflardan da destek geldi.

LGBTİ+’lar için daha kapsayıcı bir toplum oluşturmak için çalışan Hollanda merkezli John Blankenstein Vakfın’ndan Karin Blankenstein, pek çok disiplinin bir araya gelerek böyle bir plan üzerinde çalışmasının oldukça önemli olduğunu söyledi.

Karin Blankenstein, “Ekim ayında Hollanda Ligi’nde birçok takım, futbolda kapsayıcılık için pek çok önemli etkinlik yaptı. O dönem Fox Sport da mikrofonlarına gökkuşağı renkleri takarak etkinliklere destek verdi. Ancak daha sonra hiçbir muhabir buna değinmedi. Ayrımcılığa karşı konuşmak kolay ama hepimiz bunun üstesinden gelmek için bir rolümüz var” dedi.

İlginizi Çekebilir

...
Natasha Cloud, ırkçılıkla mücadele etmek için kariyerinin en iyi döneminde basketbolu bıraktı!
...
Pernille Harder ve Magdalena Eriksson: Gurur ve Güç
...
“Futbolcuların yönelimlerini açıklaması için hiçbir şey yapılmıyor”
...
Yağmur Mislina Kılıç: Güzelliğimle değil sporcu kimliğimle anılmak istiyorum

Popüler Haberler

...
Gey olimpik sporcu: Sporda LGBTİ+ temsili ile ilgili 4 yıldır bir gelişme yok

285 kere okundu.

...
Biseksüel boksör Nicola Adams, ırkçı ve homofobik saldırıları TikTok videosuyla gözler önüne serdi

285 kere okundu.

...
Gay Games Hong Kong 2022 kayıtları ertelendi

270 kere okundu.