Dünya - Futbol - Ağustos 16, 2019

Frank De Boer, eşit ücret mücadelesini ”saçmalık” olarak nitelendirdi

Ücret eşitsizliği hakkında konuşan Hollandalı teknik direktör Frank De Boer, kadın futbolcuların erkek futbolcularla aynı ücretleri almak istemesini ”saçmalık” olarak değerlendirdi.

Kadınlar Dünya Kupası 2019’un ardından Megan Rapinoe öncülüğündeki ücret eşitsizliği tartışmaları sürerken konuya dair bir yorumda ünlü teknik direktör Frank De Boer’dan geldi.

Futbolculuk döneminde Galatasaray forması da giyen De Boer, konuyla ilgili olarak The Guardian‘a açıklamalarda bulundu. ABD futbol ligi MLS ekiplerinden Atlanta United’ı çalıştıran De Boer, aynı popülariteye sahip olmadıkları gerekçesiyle kadın futbolcuların erkek futbolculardan daha az kazanması gerektiğini savundu.

Erkek futbolunun daha çok izlendiğini savunan De Boer, ”Kadın futbolcular, neden erkek futbolcularla aynı parayı kazansın ki? Erkeklerin maçları daha çok izleniyor, yayın gelirleri daha fazla. Kadın futbolu, erkek futbolu kadar popüler olsaydı, o zaman evet. Ama gerçek şu ki, aynı popülariteye sahip değiller. O zaman neden eşit para kazansınlar?” ifadelerini kullandı.

Erkek futbolunun izleyiciler tarafından daha çok talep edildiğini belirten De Boer, ”erkekler Dünya Kupası finalini 500 milyon insan izlerken Kadınlar Dünya Kupası’nın final maçını 100 milyon kişi izliyor. Arada bir fark olduğu açık. Öyleyse neden aynı şeyi kazanmak zorundalar? Bence saçma. Bunu anlamıyorum” dedi.

De Boer’un bu sözleri başta ülkesi Hollanda’da olmak üzere büyük tepki topladı. (ASK)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir