Dünya

Fenerbahçe Spor Kulübü toplumsal cinsiyet eşitliği için harekete geçti

Alan Savunması

Fenerbahçe Spor Kulübü, resmi internet sitesinden yaptığı açıklamada, kulüp çalışanlarının toplumsal cinsiyet eşitliği seminerleri vermeye hazır olduğunu duyurdu.

Toplumsal Cinsiyet Eşitliği konusunda herkesi harekete geçmeye çağıran HeForShe hareketine dâhil olan Fenerbahçe, toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda çalışmalarını sürdürüyor.

Fenerbahçe, geçtiğimiz sezon ‘Kapsayıcı Spor Kulübü’ olma hedefiyle Birleşmiş Milletler Kadın Birimi ile işbirliğine gitmiş ve ”kadın ve erkek birlikte eşitiz” diyerek HeForShe hareketinin Türkiye’de spor kulüpleri arasındaki ilk temsilcisi olmuştu.

Geride kalan 1 senenin ardından bu doğrultudaki çalışmalarına devam eden kulüp, resmi sitesinden yaptığı açıklamada toplumsal cinsiyet eşitliğini Fenerbahçe Spor Kulübü’nün bir kültürü haline getirmek için kendi iç eğitmenlerini yetiştirmeye başladığını açıkladı.

Fenerbahçe Spor Kulübü çalışanları toplumsal cinsiyet eşitliği eğitiminde

Sarı lacivertli camia, Fenerbahçe Spor Kulübü’nün mevcut toplumsal cinsiyet kalıplarını sorgulamak ve yeniden yazmak adına oldukça önemli bir platform olduğunu belirterek ”…Düzenlenecek eğitimlerle kulübümüzün ve bağlı şirketlerin pek çok farklı departmanından 30 çalışanımız ‘toplumsal cinsiyet eşitliği eğitimcileri’ olarak yetiştiriliyor” ifadelerini kullandı.

Kulüp çalışanlarının Toplumsal Cinsiyet Eşitliği eğitimlerinin AÇEV tarafından gerçekleştirileceğini söyleyen kulüp, açıklamada şu ifadelere yer verdi:

Çalışanlarımız, sporcularımız ve teknik ekiplerimiz arasında yaygınlaştıracağımız toplumsal cinsiyet eşitliği eğitim ve seminerleri, yetişkin eğitimi ve toplumsal cinsiyet eşitliği alanında çok tecrübeli olan AÇEV tarafından yapılıyor. Eğitimin ardından eğitimci adaylarımıza AÇEV tarafından birebir süpervizyon desteği de verilerek toplumsal cinsiyet eşitliği seminerlerini yaygınlaştırmaları sağlanacak.
 
Gönüllü eğitmenlerimiz alacakları sertifikaların ardından kurumumuzun kendi bünyesindeki eğitmenler olarak tüm birimlerimize, sporcularımıza, antrenörlerimize verecekleri eğitimlerle kulübümüzün toplumsal cinsiyet eşitliği konusundaki dönüşüm ve gelişiminde rol alacaklar.
 
Kulüp çalışanlarımızı harekete geçirerek eşitlikçi kurum kültürüne katkıda bulunmak ve bu yolla erkek egemen görünen ve algılanan spor dünyasında zihniyet dönüşümünü tetiklemek, kulübümüzün bu projedeki en önemli amaçları arasında yer alıyor.

Açıklamanın tamamına buradan ulaşabilirsiniz. (ASK)

İlginizi Çekebilir

...
VEDA
...
HDP Milletvekili Oya Ersoy, kadın sporcular hakkında konuştu: “Kadınlar, çocuklar, LGBTİ+’lar için laiklik yaşamsaldır”
...
Norveçli takıma “şort cezası” veren hentbol federasyonu başkanlarına kadın birliklerinden istifa çağrısı
...
VakıfBank, Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’nda 13 isimle temsil edildi

SOSYAL AĞ

Popüler Haberler

...
Fatih Terim’den trans kadın Selin Ciğerci ile evli olan Tuzlasporlu futbolcu Gökhan Çıra’ya transfobik gönderme

1755 kere okundu.

...
12 yaş altı kız futbol Takımı erkekler liginin şampiyonu oldu

1595 kere okundu.

...
Başörtülü sporsevere linç girişimi: “Tesettür böyle zulüm görmedi”

1590 kere okundu.