Diğer Sporlar - Dünya - Ekim 7, 2019

Allyson Felix, Usain Bolt’un rekorunu kırdı!

2005’ten bu yana 12 altın madalya kazanan ABD’li atlet Allyson Felix, 11 altın madalyası bulunan erkekler 100 ve 200 metrede dünya rekorlarını elinde tutan eski atlet Usain Bolt’un rekorunu kırdı.

ABD’li ünlü atlet Allyson Felix, geçtiğimiz yıl aktif atletizm kariyerini sona erdiren Usain Bolt‘a ait bir rekoru kırdı. 2005’ten bu yana 12 altın madalya kazanan ve 4×400 ABD bayrak takımında altın madalya elde eden Allyson Felix, bu sonuçla Atletizm Dünya Şampiyonalarındaki madalya sayısını 13’e çıkardı.

Toplam 13 madalyaya ulaşan Felix, Erkekler 100 ve 200 metrede dünya rekorlarını elinde tutan Jamaikalı Bolt’u geride bırakmış oldu. 2017 yılında atletizm kariyerini sonlandırdığını açıklayan Bolt, dünya şampiyonalarında 11 altın madalya kazanmıştı.

Doğum arasından iki buçuk ay sonra rekor kırdı

Kadınlar 200 metrede 21.69 ile tarihin en iyi altıncı derecesine sahip olan Allyson Felix, atletizmde 6 olimpiyat altın madalyası olan tek kadın atlet unvanını da elinde bulundururken, Doha’daki başarısı anne olmasının hemen ardından geldi.

33 yaşındaki Kaliforniyalı atlet Allyson Felix, 13 aylık doğum arasından temmuz ayında dönmüştü. Spora döndükten yalnızca iki buçuk ay sonra, 29 Ağustos’taki 4×400 metre karışık bayrak yarışında altın madalya alan Felix, her ne kadar organizasyonun son gününde koşulan kadınlar 4×400 metre bayrak yarışının finalinde koşmasa da, eleme turlarında mücadele ettiği için altın madalyanın sahibi oldu.

Bu altın, Felix’in dünya şampiyonasında aldığı toplam madalya sayısını 18’e çıkardı. Başarılı sprinter, bu alanda da zirvede yer alıyor. (ASK)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir