Diğer Sporlar - Dünya - Kasım 5, 2019

İngiliz atletten transfobik söylem

İngiliz atlet James Ellington, dünya şampiyonu olan transseksüel bisikletçi Rachel McKinnon’a yönelik transfobik bir açıklamada bulundu.

Kanadalı transseksüel sporcu Rachel McKinnon, Ekim ayının sonunda Manchester’da düzenlenen Masters Track Bisiklet Dünya Şampiyonası’nda Kadınlar 35-39 yaş kategorisinde 200 metre yarışını 1. tamamlayarak dünya şampiyonu olmuş ve bu şampiyonluk sonrası spor kamuoyunun tepkileriyle karşılaşmıştı.

McKinnon’ın biyolojik olarak bir ”erkek” olarak dünyaya geldiği ve transseksüel bir kadın olarak kadınlar kategorisinde birinci olmasının biyolojik ”kadın” sporculara karşı bir haksızlık olduğu yönünde eleştiriler kamoyunda ses getirmişti.

TIKLAYIN- Donald Trump’ın oğlu transseksüel sporcuyla alay etti

”Gülünç zamanlarda yaşıyoruz”

Bu tepkilere son olarak İngiliz eski atlet James Ellington da katıldı. Ellington, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda McKinnon’a atıfta bulunarak ”Bundan sonra bir kadın olarak tanınmaya karar versem ve İngiliz kadın koşucular arasında yarışarak bir rekor kırsam bu adil olur mu? Gülünç zamanlarda yaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

”Bu çok saçma bir ifade

Bu tweet sonrası sosyal medya kullanıcılarının tepkisiyle karşılaşan Ellington’a bir eleştiri de İngiltere’de eşcinsel evliliğin yaşallasması için büyük bir mücadele veren sonucunda başarıya ulaşan eski Liberal Demokrat Parti Milletvekili Lynne Featherstone’dan geldi.

Featherstone, Ellington’ın konuyla ilgili tweetine ”Bu çok saçma bir ifade” yanıtını verdi.

Ellington, gelen tepkiler sonrası herhangi bir özür açıklamasında bulunmadı. (ASK)

Mevcut Uluslararası Olimpiyat Komitesi kılavuzları, trans kadınların, kadınlar kategorilerinde rekabet edebilmek için testosteron seviyelerini belirli bir miktarın altında tutması gerektiğini belirtiyor. Ancak erkek müsabakalarda yarışan trans erkekler için buna benzer bir kısıtlama yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir