Dünya - Kasım 5, 2019

Buz hokeyi takımlarından Pride maçı: ”Eşitlik ve hoşgörüyü teşvik etmek istiyoruz”

Finlandiya buz hokeyi takımları Tampere ve Ilves Turku, spordaki çeşitlik ve kapsayıcılığı artırmak adına bir ”gurur” maçı düzenledi.

Finlandiya Buz Hokeyi Ligi takımlarından Tampere (TPS) ve Ilves Turku, ülke sporundaki kapsayıcılığı artırmak adına anlamlı bir maç düzenledi.

Takımlar, 2 Kasım Cumartesi günü LGBTİ+‘ların spor faaliyetlerinde güvenle var olabilmeleri ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasına farkındalık yaratmak amacıyla ”Pride maçı” adını verdikleri bir müsabaka düzenledi.

Takımlar, Pride teması altında Fin spor kültüründe hoşgörü ve eşitliği teşvik etmek amacıyla gerçekleştirilen maça gökkuşağı bayraklarının yer aldığı kasklarla çıktı.

”Ayrımcılık ve dışlanmayı kabul etmiyoruz”

Finlandiya’nın YLE Irheiulu gazetesine konuşan Ilves Turku Genel Müdürü Risto Jalo, buz hokeyinde ayrımcılık ve dışlanmayı kabul etmediklerini belirtti. Jalo, ”Buz hokeyi, hem oyuncular hem de taraftarlar arasında; bir sporcu veya taraftarın cinsel yönelimi, cinsiyet kimliği, yaşı, inancı, kökeni veya politik kimliğinden bağımsız olarak herkese açık olması gereken bir spordur” diye konuştu.

”Bunlar bizim değerlerimiz”

HBL‘ye konuşan Tampere Kulübü Pazarlama Müdürü Heidi Aho ise ”Farkındalık yaratmak adına böyle bir karşılaşma düzenleyerek kamuoyuna pek çok olumlu sinyal gönderiyoruz. Kapsayıcılık bizim değerlerimiz arasında yer alıyor ve taraftarlarımız, ortaklarımız ve gençlerimize neyi temsil ettiğimiz göstermemiz açısından önem arz ediyor” ifadelerini kullandı. (ASK)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir