Dünya - Futbol - Aralık 3, 2019

Berna Gözbaşı: “Ben ofsaytı neden bileyim, futbolcu bilsin”

Süper Lig’in ilk kadın başkanı Berna Gözbaşı, Demirören Haber Ajansı’na (DHA) özel açıklamalarda bulundu.


“Bütün kadınlar adına başarılı olmam gerekiyor”

Göreve geldikten sonra kadınlardan çok büyük bir destek aldığını ifade eden Gözbaşı, “Çok yoğun bir gündemim oldu. İş kadınıyım, ihracatçıyım. Çok da ödüllerim olduğu için basına ve medyaya alışkınım. Ancak bu inanılmaz bir enerji yarattı. Bir kaç yayında da söyledim, sanki Türk kadınları, Türk Medeni Kanunu’nda yeni bir hak kazanmış gibi bir coşku oldu. Bu da bana çok ağır bir yük verdi. Biliyorsunuz ki takımımız da lig sonuncusu durumunda. Bütün kadınlar adına başarılı olmam gerekiyor. Bunun sorumluluğundayım. Ama mutluyum ve bu beni daha çok motive ediyor. Bu moral ve motivasyonu da takıma yansıtmaya çalışıyorum. İnşallah da başarılı olmayı umut ediyorum” diye konuştu.

“Herkes bana ‘futboldan anlıyor musun? Ofsaytı biliyor musun?’ diyor. Ben ofsaytı neden bileyim? Oyuncu bilsin, hakem bilsin”

Başkan Berna Gözbaşı, herkesin görevini iyi yaptığı sürece başarının geleceğine inandığını belirterek, “Göreve geldiğim ilk andan itibaren tesislerden, hatta güvenlikten çalışmalara başladım. Henüz çok çiçeği burnunda bir başkanım. Futbolcularla iletişime geçerek sorunları anlamaya çalıştım. Bana göre ilk olarak yönetimin bir ‘takım’ olması lazım. Çalışanların bir takım olması lazım ki takımınız da takım olsun. Ben de şu anda bulu yapmaya çalışıyorum. Bu erkeklerin egolarının savaştığı, her şeye kulaklarımı tıkadım.

Ben kulüpte çalışıyorum. Dışarıda kavga kıyamet kopuyor, kongreler erteleniyor, bunları hiç duymuyorum. Duymamaya da devam ediyor. Ben iş hayatımda, kriz zamanında haber bile dinlemem. Çünkü o negatif enerjiyi almak istemem. Burada da aynı şeyi yapıyorum.

Yönetimde de şunu söylemiştim, ‘Ya emek ver, ya da para ver ama poz vermeyeceksiniz.’ Burası sizin kişisel reklam yeriniz olmayacak. Olacak elbette, ama bunun bu kulübe mutlaka maddi yardımı olacak.’ Çünkü kulüplerin mali yapısını biliyorsunuz, korkunç. Dün gece saat 2’de bile yabancı bir futbolcumuzla kontrat konularını konuşuyordum. Ben bunu bir iş olarak görüyorum.

Herkes bana ‘futboldan anlıyor musun?’ ,’ofsayt nedir’ diyor. Ben ofsaytı neden bileyim. Oyuncu bilsin, hakem bilsin. Oyuncu ofsayta düşmesin, hakem de yanlış karar vermesin. Ben bu işi doğru yönetmeyi becerebilmek istiyorum. Takımı oynatmak teknik direktörün işi. Takıma moral motivasyon vermek benim işim. Herkes işini yapmalı. Zaten Türkiye’de en büyük sorunumuz bu. İş dünyasında da gördüğüm bu. Herkes hem siyasetçi, hem iş adamı, hem futbolcu.. Herkes her şeyden anlıyor. Bence uzmanlaşma yoluna gitmeliyiz ve herkes görevini yapmalı” şeklinde konuştu.

“Kadın taraftarlar ‘tribünlere gelelim, mantı yapalım, atkı örelim’ diyorlar”

Kadın taraftarlar tarafından da çok sevildiğini sözlerine ekleyen İstikbal Mobilya Kayserispor Başkanı Berna Gözbaşı, “Kadın taraftarlarımız tribünlerde artacak. Bu zaten doğal hali ile de artacak. Başkan olduktan sonra ilk defa AVM’de bir işim vardı, hızlıca girdim çıkayım derken ufak bir mesafeyi çok uzun bir sürede yürümek zorunda kaldım. Bütün kadınlar, ‘Berna başkan’ diye seslendi. Tribünlere geliriz diyenler, mantı yaparım diyenler, atkı örelim diyenler var. Bir siyaset partimizin kadın teşkilatı bunu önerdi. Ben de peki yapın, videoları çekin, erkeklere gösterelim bakın hanımlar karınca kararınca çalışıyorlar, haydi beyler pamuk eller cebe diye. Çünkü hakikaten çok borcumuz var” dedi.

“İş dünyasında kadın-erkek yoktur. Futbolda da aynı”

Süper Lig’in ilk kadın başkanı Berna Gözbaşı, sözlerini şu ifadelerle tamamladı;

“İlk Türk kadın hakemimiz Lale Orta ile tanışmak istiyorum. İş dünyasında çok erkek egemen bir şehirde, sektöre sıfırdan başladım. Annem emekli öğretmen, babam emekli astsubay. Mücadeleye, bütün o binlerce erkeğin içinde var olmaya çok alışkınım. Benim iş dünyasına bakış açım şudur: iş dünyasında kadın, erkek yoktur. Futbolda da aynı. Doğru yönetmeyi, işletmeyi, kar eden bir kuruluş haline getirmeyi ve birlikte moral, motivasyonun olduğu, futbolcunun antrenmana güler yüzle, isteyerek geleceği bir ortam yaratırsam bu benim bırakacağım en güzel iz olacak.”

(DHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir