Diğer Sporlar - Dünya - Kasım 7, 2019

ABD’li beyzbolcu Sean Doolittle, Trump’ı reddetti: ”Irkçılığı ve ayrımcılığı körüklüyor”

ABD’li beyzbolcu Sean Doolittle; Trump’ın LGBTİ+, mülteci ve engellilere karşı ayrımcı ve alaycı bir tutum sergilemesi sebebiyle Beyaz Saray’a gitmeyeceğini açıkladı.

Amerika Birleşik Devletleri Majör Beyzbol Ligi takımlarından The Washington Nationals, Çarşamba günü oynanan final maçında Houston Astros 6-2 mağlup ederek ilk lig şampiyonluğunu elde etti.

ABD’de bir spor geleneği olarak herhangi bir spor dalında şampiyon olan takımlar, Beyaz Sarayı ziyaret ederek devlet başkanından nişan alıyor. Bu gelenek gereğince The Washington Nationals takımı da Beyaz Saray’ı ziyaret ederek Donald Trump‘tan nişan alacak. Ancak bir sporcusu bu törende yer almayacak.

The Washington Nationals oyuncusu ve aynı zamanda ABD Milli Beyzbol Takımı’nda da oynayan Sean Doolittle, Washington Posta bir açıklama yaparak Trump’ın LGBTİ+, mülteci ve engellilere karşı ayrımcı ve alaycı bir tutum sergilemesi sebebiyle Beyaz Saray’a gitmeyeceğini açıkladı.

”Trump ırkçılığı ve bölünmeyi körüklüyor”

Toplantıya katılmamasının bir çok sebebi olduğunu söyleyen Doolittle, ”Orada bulunmamamın birçok sebebi var ancak en temel sebeplerden birinin, Trump’ın bölücü söylemlerde bulunması ve ülkedeki bölünmeyi büyütmek amacıyla komplo teorileri üretmesi olduğunu söyleyebilirim” diye konuştu.

Doolittle, “İnsanlar, başkanın konumuna saygu duymamı ve bu sebeple oraya gitmem gerektiğini söylüyor ancak Trump’ın, başkanlık süresi boyunca makamına saygı duymamamı gerektiren birçok şey yaptığını düşünüyorum” dedi.

Irk ilişkileri konusunda kendini çok güçlü hissettiğini söyleyen Doolittle; Central Park Five, Adil Konut Yasası ve Trump’ın 2017 yılında Virginia’da yaptığı ve beyaz milliyetçiliğini körükleyen mitingden söz etti. Trump’ın Virginia’da yaptığı mitingi kınayan Doolittle, Trump’ın söylemlerinin ırkçılığı ve beyaz üstünlüğü sağladığını ve bunu güçlendirdiğini söyledi.

”Böyle konuşan biriyle takılmak istemiyorum”

Trump’ın engellilerle alay ettiğini söyleye Doolittle, “Otizmli bir kayınbiraderim var ve [Trump] engelli bir muhabirle alay eden bir insan. Kayınbiraderime, konuşma şekli ve ellerini hareket ettirme şekliyle alay eden biriyle takıldığımı nasıl açıklayabilirim? O şeyleri geçemem” dedi.

LGBTİ+ hakları savunuculuğu ve Suriyeli mültecilere şükran yemeği

Doolittle ayrıca bir LGBTİ+ hak savunucusu. Annesi eşcinsel bir ilişki yaşayan ABD’li yazar Eireann Dolan ile evli olan Doolittle, eşiyle birlikte LGBTİ+’ların haklarını savunmaya yönelik önemli çalışmalar yapıyor.

Trump’ı ziyaret etmeyecek olmasının bir diğer nedeninin de ABD Başkanın LGBTİ+’lara yönelik nefret söylemlerinde bulunması olduğunu söyleyen Doolittle, ”Eşim ve her iki annesi LGBTİ+ hakları için önemli çalışmalar yapıyor. Ben de onların yanında olan biri olarak kendilerine destek göstermek istiyorum. Bu, dayanışmanın önemli bir parçası ve onlara sırt çevirmek istemiyorum” ifadelerini kullandı.

Oakland Athletics beyzbol takımının 2015 yılında Oakland Stadyumu’nda bir LGBTİ+ gurur gecesi organize edeceğini açıkladı. Bunun üzerine Elise Dolan’ın Twitter üzerinden yaptığı bir çağrıyla geceden elde edilen bilet gelirlerinin bir LGBTİ+ yardım kuruluşuna verilmesi kararlaştırıldı ve Doolittle çifti bu kampanyaya 900 bilet alarak destek verdi.

Bununla da yetinmeyen çift, San Francisco’da bir bölge olan Bay Area’da faaliyet gösterek yerel bir LGBTİ+ yardım kuruluşu olan ”Our Groups” için bir online bağış kampanyası organize ederek 40 bin dolarlık bağış topladı.

Suriyeli mültecilerin sosyalleşmelerini sağlamak için de çeşitli faaliyetlerde bulunan çift, 2015 yılında mülteciler için bir şükran yemeği organiz etti. Şikago’da gerçekleşen yemeğe 17 Suriyeli mülteci aile katıldı. (ASK)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir