Dünya, Futbol

“Futbolda homofobiyle mücadele için elit bir erkek futbolcunun eşcinsel olduğunu açıklaması gerekiyor”

Alan Savunması

Arsenal Kadın Futbol Takımı oyuncusu Vivianne Miedema, futbolda homofobiyle mücadele için tanınmış ve üst seviye bir futbolcunun eşcinsel olduğunu açıklaması gerektiğini söyledi.

Arsenal Kadın Futbol Takımı’nda oynayan ve takım arkadaşı Lisa Evans ile bir ilişki yaşayan Vivianne Miedema, futboldaki homofobi ve bununla mücadele hakkında açıklamalarda bulundu.

İngiltere’de yüksek profilli birkaç kadın futbolcu eşcinsel olduğunu duyursa da erkek futbolcular arasında bu sayı yok denecek kadar az. Zira son 30 yılda sadece bir erkek futbolcu eşcinsel olduğunu duyurdu.

1990 yılında eşcinsel olduğunu duyuran ve gördüğü baskılar sonucu 1998’de intihar eden Justin Fashanu’nun ardından aktif fubolculuk kariyerinde hiçbir futbolcu eşcinsel olduğunu açıklamadı.

“Artık kendimize odaklanmalıyız”

Hollanda Kadın Milli Futbol Takımı forması da giyen Arsenalli golcü futbolcu Vivianne Miedema, bu sorunun, ünlü erkek futbolcuların eşcinsel olduğunu açıklamasıyla çözüleceğini söylüyor.

İngiltere’de Press Association haber ajansına konuşan Miedema, “Ülke çapında büyük saygı duyulan bir futbolcu yönelimini açıkladığı takdirde, diğer sporcular da cesaret bulacak ve futbolcuların yönelimlerini açıklaması kolaylaşacak” diye konuştu.

İnsanların iyi hissettikleri şeyleri yapmasın izin verilmesi gerektiğini söyleyen Miedema, şöyle devam etti: “Olası tepkiler sebebiyle şu anda kendimiz dışında herkesi düşünüyoruz ve bu bizi çok meşgul ediyor. Artık kendimize odaklanmamız gerektiğini düşünüyorum”

“Hepimiz aynıyız”

Miedema ve kız arkadaşı Lisa Evans

Miedema, futbolcular olarak dış etmenleri düşünmeyi bırakmayı ve artık kendilerine odaklanmaları gerektiğini söyledi. 23 yaşındaki futbolcu, insanların yönelimleri ve etnik kökenlerinin belirleyici olmaması gerektiğini belirterek şu ifadeleri kullandı.

“Eşcinsel olup olmadığı bir oyuncuyu neden değiştiriyor? Hollandalı, Avustralyalı veya Afrikalı olması bir oyuncuyu neden değiştiriyor? Hepimiz aynıyız. Sadece nasıl olduğumuzu ve kim olduğumuzu kabul edip o şekilde devam etmeliyiz.

“Sadece futbolun ve hayatın tadını çıkarın. Bu, benim için çok kolay. Hepimiz aynıyız. Hepimiz aynı tutkuya sahibiz ve futbol oynamak istiyoruz”.

İlginizi Çekebilir

...
Homofobik ve transfobik ragbici Israel Folau, Black Lives Matter için diz çökmeyi reddeti
...
İngiltere’de sosyal medyada kadın sporculara yönelik tacizler 5 yılda 2 kat arttı
...
Köln takım formasında cami silüeti ve pembe forma tartışması
...
“Eşcinsel olarak adlandırılmanın hala aşağılayıcı bir şey olduğuna inananlara acıyorum”

Popüler Haberler

...
Kadınların İran’da özgür bir şekilde futbol maçı izlemelerinin yasallaşmasına öncülük eden Maryam Shojaei, Stuart Scott ENSPIRE Ödülü’ne layık görüldü

375 kere okundu.

...
Gay Games Hong Kong 2022 kayıtları ertelendi

325 kere okundu.

...
Bahar Özgüvenç, “Futbol erkek oyunu mudur?” diye soran sunucuya yanıt verdi, stüdyo buz kesti

325 kere okundu.