Dünya - Futbol - Temmuz 2, 2019

Ünlü futbolcu eşcinsel olduğunu açıkladıktan sonra yaşadıklarını anlattı: ”Utanç verici bir durum”

Geçtiğimiz yıl bir açıklama yaparak eşcinsel olduğunu duyuran ABD’li futbolcu Collin Martin, geride kalan sürede yaşadıklarını anlattı.

Minnesota United forması giyen ABD’li futbolcu Collin Martin, dünya futbolunda profesyonel olarak futbol oynayan eşcinsel oyunculardan biri. ABD futbol ligi MLS’te yer alan sporcu, geçtiğimiz yıl Haziran ayında sosyal medya üzerinden bir açıklama yaparak eşcinsel olduğunu duyurmuştu. Bu beklenmedik açıklamasıyla şaşkınlık yaratan Martin, aktif olarak MLS’te yer alan tek eşcinsel futbolcu olma özelliğine sahip.

Martin, eşcinsel olduğunu duyurmasının üzerinden tam 1 yıl geçtikten sonra geride kalan 1 yıllık zaman diliminde yaşadıklarını anlattı.

MLS’in ”Herkes için futbol” girişimine konuşan oyuncu, bu açıklama sonrası ailesinden, arkadaşlarından ve takım arkadaşlarından destek gördüğünü ancak bu desteği bir lütuf olarak değerlendirmediğini belirtti: ”bu destekleri karşısında onlara şükran duyduğumu söyleyemem çünkü olması gereken bu. Doğal işleyiş bu şekilde olmalı”

Bu açıklamayı sadece kendisi için değil, cinsiyet kimliklerini açıklamaktan çekinenler için de yaptığını söyleyen Martin, şu ifadeleri kullandı:

”Böyle bir açıklama yaparken bunu sadece kendiniz için yapmıyorsunuz. Küçük çocuklar, cinselliklerinden emin olamayanlar ve spordaki yerlerini bilmeyen insanlara bir örnek olmak için yaptım. Bir şeyleri değiştirebilirdim.”

Çeşitliliğin sağlanması adına futbolda daha fazla eşcinsel futbolcu olması gerektiğini söyleyen Martin, ”umarım eşcinsel futbolcular sadece toplum içerisinde değil sporda da bir konfor alanına sahip olurlar ve özgür bir şekilde kendileri olabilirler. Çünkü insanların baskıdan çekinerek kendilerini yansıtmaması toplumumuz adına utanç verici bir durum” ifadelerini kullandı. (ASK)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir