Basketbol, Dünya

Ünlü basketbolcu eşcinsel olarak açıldı: Yıllardır taşıdığım bu ağır sırt çantasını çıkarmaya karar verdim

Alan Savunması

Şili’nin en üst seviyedeki basketbol liginde mücadele eden CD Castro takımında forma giyen Daniel Arcos, bir açıklama yaparak eşcinsel olduğunu duyurdu.

Şili’li profesyonel basketbol oyuncusu Daniel Arcos, dün resmi Instagram hesabından bir açıklama yaparak eşcinsel olarak açıldı.

Bu açıklama sonrasında rahatladığını ve kendini “gururlu ve özgür” ilan eden yıldız oyuncu, olduğu kişiyi kabul etme ve bunu yakınlarıyla paylaşma hikayesini anlattığı paylaşım sonrası çok sayıda destek mesajı aldı.

Şili’nin en üst seviyedeki profesyonel basketbol liginde mücadele eden CD Castro takımında forma giyen 26 yaşındaki oyuncu, “Bu günü uzun bir süre bekledim. Daha önce utançla baktığım gökkuşağı renklerine bugün formamda yer verip gururla giymeye karar vererek kişisel bir meydan okuma başlattım. Daha ileri bir zamanda olmamıza rağmen benim durumumda olan basketbolcular için bu konuda sporda hala bir tabu var” dedi.

TIKLAYIN- Milli voleybolcu, eşcinsel olduğunu duyurdu: “Konuşursam kulüpsüz kalabileceğimden korktum”

Daniel Arcos: Bu gibi konular görünür olmadıkça ilerleme kaydedemeyiz

Başarılı basketbolcu, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Bu konudaki düşüncelerim, birçok gün ve gece kafamda tekrarlıyordu ve artık çok yorgundum, bu yüzden kendimi sevmeye ve değer vermeye karar verdim. Her zaman yargılanacağım korkusuyla önce yakın arkadaşlarıma, sonra aileme durumumu anlatmaya başladım. Kız kardeşim, annem, babam ve tüm arkadaşlarım aynı tepkiyi verdi: ‘Sadece mutlu olmalısın, biz senin için buradayız, gerisi hiç önemli değil’. Bunlar geçmişte yaşadığım her şeyi affetmeme yardımcı olan ve bugün bana bunu yazma cesaretini veren sözlerdi.

“Bu mesajın dalga konusu, rahatsızlık ve hatta nefret yaratabileceğini biliyorum ancak ailem ve arkadaşlarımın desteğini alma ayrıcalığına sahibim. Yıllardır taşıdığım ancak aynı zamanda çok güçlü bir insan olmamı sağlayan bu ağır sırt çantasını çıkarmaya karar verdim. Herkesin kendi deneyimleri vardır ve onları kendi yollarıyla yaşarlar ancak önemli olan mutlu olduğumuz sürece istediğimiz gibi yaşamaktır.

Değişimin bir parçası olmak ve birbirimize saygılı davrandığımız ve mutlu olabileceğimiz bir toplum kurmak istiyorum. Bunu açıklamayı yayımladıktan sonra ne olabileceğine dair belirsizliğe rağmen gelen tepkilerle yüzleşmeye hazırım ancak ilerlemeye devam etmek ve var olmaması gereken çekince ve gizlenmeleri ortadan kaldırmak için doğru zamanda olduğumuzu düşünüyorum.

Sporun hepimizi kapsayabileceğine inanıyorum ancak bunun gibi konular görünür olmadığı ve doğal bir hale gelemediği sürece bir ilerleme kaydetmek zor olacak. Saygı esastır ve ön yargısız daha iyi bir toplumda yaşamak için gereken asgari düzeydir.”

Arcos’un ilgili açıklaması: TIKLAYIN

MOVILH: Destek oldu

Şili’nin önde gelen LGBTQ hakları grubu olan Eşcinsel Entegrasyon ve Kurtuluş Hareketi (MOVILH) Arcos’un açıklaması için “Kim olduklarını açıklayamadıkları için üzüntü veya acı içinde bulunan diğer oyunculara önemli bir katkı sağladı” ifadelerini kullandı. (ASK)

İlginizi Çekebilir

...
Natasha Cloud, ırkçılıkla mücadele etmek için kariyerinin en iyi döneminde basketbolu bıraktı!
...
FIBA kadın hakemlerin sayısını arttırmak için harekete geçti
...
Brianna Turner: Benim ebeveynlerim de polis ve bu ülkede polis şiddeti salgını var
...
Flaş iddia: “Fenerbahçe, kız arkadaşına da sözleşme istediği için Alina Iagupova ile yollarını ayırdı”

Popüler Haberler

...
Gey olimpik sporcu: Sporda LGBTİ+ temsili ile ilgili 4 yıldır bir gelişme yok

285 kere okundu.

...
Biseksüel boksör Nicola Adams, ırkçı ve homofobik saldırıları TikTok videosuyla gözler önüne serdi

285 kere okundu.

...
Gay Games Hong Kong 2022 kayıtları ertelendi

270 kere okundu.