Diğer Sporlar - Dünya - 3 hafta ago

Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nden toplumsal cinsiyet eşitliğine yönelik iki yeni karar

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC), geçtiğimiz hafta, Tokyo 2020’den başlayarak Yaz Olimpiyat Oyunlarında toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması ve mülteci haklarına yönelik iki önemli karar aldı.

Dünya çapında Olimpiyat Oyunları’nın düzenleyicisi olan Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC), 2020 Tokyo Yaz Olimpiyat Oyunları öncesi olimpiyat oyunlarında toplumsal cinsiyet eşitliği ile mülteci haklarının sağlanması için iki yeni karar aldı.

4 Mart Çarşamba günü komite başkanı Thomas Bach önderliğinde toplanan Yönetim Kurulu, toplumsal cinsiyet eşitliğinin spordaki önemli bir denge aracı ve önemli bir güç olacağını sergileyecek bu iki yeni değişikliği açıkladı.

“Olimpiyat tarihinde ilk kez cinsiyet eşitliği sağlanacak”

IOC’nin resmi internet sitesine konuşan başkan Thomas Bach, ilk kez bir Olimpiyat Oyunları’nda tüm cinsiyetlerin eşit oranda temsil edileceğini söyledi. “2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları, kadınların yüzde 48,8 katılımıyla cinsiyet dengesi en yüksek olan Olimpiyat Oyunları olarak tarihe geçecek” dedi. 

“Mülteciler takımı kurulacak”

Bach, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yönetim Kurulumuz bugün, 206 takımın her birinde en az bir kadın ve bir erkek sporcunun olmasına ve Olimpiyat Oyunlarında bir IOC Mülteci Olimpiyat Takımının yer alması gerektiğine de karar verdi. Buna ek olarak, Ulusal Olimpiyat komitelerinin açılış töreni sırasında bir kadın ve bir erkek sporcunun, bayraklarını ortaklaşa taşımasına izin vermek için kuralları da değiştirdik.

“Tüm Ulusal Olimpiyat Komitelerine, bu seçeneği kullanmayı öneriyor, teşvik ediyoruz. Bu iki yeni karar ile IOC, cinsiyet dengesinin Olimpiyat Oyunlarında gerçek olduğu konusunda dünyaya son derece güçlü bir mesaj daha gönderiyor ” dedi.

Açılış törenlerinde bir erkek ve bir kadın sporcu bayrağı birlikte taşıyacak

Yanı sıra Yönetim Kurulu, Yaz Olimpiyat Oyunlarının Açılış Töreni sırasında, ülkelerin bayrağını bir kadın ve bir erkek sporcunun birlikte taşımasına yönelik bir değişikliğe gitti.

Uygulamayanlara yaptırım

IOC, Yaz Olimpiyat Oyunlarında tüm Ulusal Olimpiyat Komitelerinin en az bir kadın ve bir erkek sporcu tarafından temsil edilmesi gerektiğine karar verdi. Bu, ilk defa 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunlarında uygulanacak.

IOC, tarafından yapılan açıklamada bu koşulu sağlayamayan Ulusal Olimpiyat Komitelerine bir yaptırım uygulanacağını ve sınırlı sayıda ek kota yeri verileceğini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir