Dünya - Futbol - Ekim 10, 2019

Uluslararası Af Örgütü’nden İran’a suçlama: ”Alaycı bir aklanma çabası”

Uluslararası Af Örgütü, İran hükümetinin kadınların stadyuma giriş yasağını ”kısmen” kaldırmasını ”alaycı bir şov” ve ”aklanma çabası” olarak nitelendirdi. Ayrıca Af Örgütü, 90 bin kapasiteli stadyumda kadınlara yalnızca 3.500 adet bilet ayrılmasını Seher Hudayari ve İranlı kadınlara bir hakaret olarak değerlendirdi.

İntiharıyla tüm dünyada ses getiren Seher Hudayari‘nin ardından İran’da kadınların stadyuma giriş yasağı ”kısmen” kaldırıldı. İran Spor Bakanı Masoud Soltanifar, geçtiğimiz ay yaptığı bir açıklamayla ilk aşamada milli maçlarla sınırlı olmak kaydıyla kadınların futbol stadyumlarına girebileceklerini açıkladı.

Bu doğrultuda İranlı kadınlar, İran’ın bugün Dünya Kupası eleme grubu maçında Kamboçya ile oynayacağı karşılaşmada tribünlerde yer alabilecek.

TIKLAYIN- İran’da kadınlar futbol maçına akın etti!

Ancak 90 bin kapasiteli Azadi Stadyumunda oynanacak karşılaşma için kadın taraftarlara yalnızca 3.500 bilet ayrıldı. Kadın taraftarlar, 40 yıl sonra gidecekleri ilk karşılaşma için kendilerine ayrılan bilet sayısının yetersiz olduğu konusunda seslerini yükseltirken konuyla bir açıklama da Uluslararası Af Örgütü’nden geldi.

Af Örgütü, İran hükümetinin 1979 İslam Devrimi’nden sonra yürürlüğe giren bu yasak kararını tamamen değil kısmen kaldırılmasını ”alaycı bir tanıtım şovu” olarak nitelendirdi.


”Aklanma çabası”

İranlı insan hakları savunucuları, İran hükümetinin kadın taraftarlara verdiği milli maçlarda stadyuma giriş iznini bir ”aklanma çabası” olarak değerlendirdi.

Kadınların stadyumlarda maç izleme hakkını savunan ”Açık Stadyumlar” adlı grup, İran Futbol Federasyonunun karşılaşmanın oynanacağı 90 bin kişi kapasiteli Azadi Stadyumunda kadın taraftarlara yalnızca 3.500 bilet ayırmasına ”Federasyon kadın taraftarlara daha fazla koltuk vermek istemiyor” yorumunu yaptı.


”Seher Hudayari ve İranlı cesur kadınların haklarına bir hakaret”

Uluslararası Af Örgütü’nün Orta Doğu ve Kuzey Afrika direktörü Philip Luther

Af Örgütü, son iki yıl içinde stadyumlara girmeye çalıştığı için 40’tan fazla kadının tutuklandığını söyledi. Örgüt, İranlı yetkilileri sınırlı sayıda bilet satmak yerine maç izlemek için stadyumda yer almak isteyen kadınlarla ilgili tüm kısıtlamaları kaldırmaya çağırdı.

Konuyla ilgili konuşan Uluslararası Af Örgütü’nün Orta Doğu ve Kuzey Afrika direktörü Philip Luther, “İran’ın Kamboçya ile oynayacağı maç için ”sınırlı” sayıda kadının stadyuma girmesine izin vermesi, Seher Hudayarinin trajik ölümü sonrası aleyhlerinde oluşan küresel tepkiye karşı imajlarını düzeltmek adına yapılmış alaycı bir tanıtım şovudur” ifadelerini kullandı.

İranlı yetkililere ülkedeki kadınların yerel maçlar da dahil olmak üzere futbol maçlarına girebilmelerinin önündeki tüm engellerin kaldırılması çağrısında bulunan Luther, konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

”Kadınların stadyuma giriş yasağının tamamen kaldırılmasının reddedilmesi, başta Seher Hudayarinin anısı olmak üzere ülkede yasağın kaldırılması için var gücüyle mücadele eden İranlı tüm cesur kadınların haklarına bir hakarettir.” (ASK)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir