Dünya, Futbol

UEFA, aşırı sağcı Alman politikacılar nedeniyle, gökkuşağı renkli pazı bandı takan Neuer hakkında soruşturma başlattı

Alan Savunması

UEFA, EURO2020 maçlarında taktığı gökkuşağı renkli kaptanlık pazı bandı nedeniyle Almanya Futbol Federasyonu ve Manuel Neuer’e soruşturma açtı. Ancak oluşan tepkiler nedeniyle daha sonra bu soruşturma durduruldu.

Euro 2020’de mücadele eden Almanya Futbol Takımı’nın tecrübeli kalecisi Manuel Neuer, Gurur Ayı nedeniyle LGBTİ+‘larla dayanışma göstermek için maçlara gökkuşağı renkli kaptanlık pazı bandıyla çıkıyor.

Neuer, Almanya’nın yer aldığı F Grubunda şu ana kadar oynanan Portekiz ve Fransa maçlarında ilgili pazı bandını takarken dün ntv.de, UEFA’nın, bu bandın siyasi mesaj içerdiği gerekçesiyle Almanya Futbol Federasyonu ve Manuel Neuer’e soruşturma başlattığını duyurdu.

Alman basınından Deutsche Welle’ye göre ise bu soruşturma, ülkedeki aşırı sağcı parti AfD’ye bağlı bir eyalet milletvekilinin homofobik açıklamaları ve milli takımın LGBTİ+ gökkuşağı renklerini kullanmasına yönelik eleştirileri sebebiyle açıldı.

Soruşturma hakkında konuşan Almanya Lezbiyen ve Gey Derneği (LSVD) federal yönetim kurulu üyesi Christian Rudolph, ntv.de’ye verdiği demeçte, “Açık futbol için çalışıyoruz. Ayrıca bu ay LGBTİ+ topluluğundaki tüm sporculara bir sinyal göndermek istiyoruz. Neuer’in tüm ay boyunca gökkuşağı renkli kaptanlık pazı bandıyla oynayabilmesi bizim için önemliydi. Bunlar artık Almanya Futbol Federasyonu’nun temsil ettiği değerler.” dedi.

UEFA, tepkiler üzerine soruşturmayı durdurdu

Soruşturma sebebiyle ülkede ve sosyal medyada UEFA’ya yönelik oluşan tepkilerin ardından Almanya Milli Futbol Takımı, resmi hesaptan bir açıklama yaptı UEFA’nın kendilerine “soruşturmanın durdurulduğunu” belirten bir mektup ulaştırdığını açıkladı.

Mektupta “UEFA, pazı bandının çeşitlilik ve dolayısıyla ‘iyi bir amaç’ için bir sembol olarak kullanıldığını değerlendirilmiştir” ifadelerinin yer aldığı kaydedili.

İlginizi Çekebilir

...
VEDA
...
HDP Milletvekili Oya Ersoy, kadın sporcular hakkında konuştu: “Kadınlar, çocuklar, LGBTİ+’lar için laiklik yaşamsaldır”
...
Norveçli takıma “şort cezası” veren hentbol federasyonu başkanlarına kadın birliklerinden istifa çağrısı
...
VakıfBank, Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’nda 13 isimle temsil edildi

SOSYAL AĞ

Popüler Haberler

...
Fatih Terim’den trans kadın Selin Ciğerci ile evli olan Tuzlasporlu futbolcu Gökhan Çıra’ya transfobik gönderme

1755 kere okundu.

...
Başörtülü sporsevere linç girişimi: “Tesettür böyle zulüm görmedi”

1590 kere okundu.

...
12 yaş altı kız futbol Takımı erkekler liginin şampiyonu oldu

1585 kere okundu.