Dünya - Futbol - 2 hafta ago

Tribüne “şişme kadın” yerleştiren futbol kulübüne rekor ceza

Güney Kore’de korona virüsü nedeniyle boş kalan tribünlere ‘şişme kadınlar’ yerleştiren FC Seoul futbol kulübüne ülke tarihinin en ağır para cezası kesildi. Kulübe, 100 milyon won (yaklaşık 553 bin TL) para cezası verildi.

Koronavirüs (Kovid-19) salgını karşısında neredeyse tüm Avrupa’da “yeni normal”e dönüş hareketi başlarken Güney Kore de bu doğrultuda adımlar atmaya başladı.

Bu kapsamda geçen hafta sonu başlatılan Kore Birinci Futbol Ligi’nde skandal bir olay yaşandı.

FC Seoul, Pazar günü oynadığı Gwangju karşılaşmasında, Dünya Kupası Stadındaki atmosferi canlandırmak için tribünleri, seks oyuncağı olarak kullanılan çok sayıda şişme kadınla doldurmuş bu ve olay tüm dünyada bir skandal olarak yankılanmıştı.

TIKLAYIN- Skandal, özür getirdi: Tribünlere şişme kadın koydular

Bunun üzerine Seoul Kulübü, gelen tepkiler üzerine özür dileniş ve tedarikçi firmayla seks oyuncağı değil cansız manken kullanılması üzerinde anlaşmış olduklarını, fakat bir ‘yanlış anlaşılma’ meydana geldiği için böyle bir olay yaşandığını belirtmişti.

Tarihi para cezası

Futbol federasyonu, çarşamba günü, özellikle bir flamada seks oyuncakları üreticisi firmanın isminin görülmesi ve mankenlere esin kaynağı olan modelin reklamının yapıldığı iddiasının rekabet ihlali olduğu gerekçesiyle kulübe disiplin soruşturması açtı.

Soruşturma dün itibarıyla sonuçlandı ve Seoul Futbol Kulübü’ne tarihi bir ceza kesildi. Kulübe, ‘saygınlığa zarar verdiği’ gerekçesiyle 100 milyon won (yaklaşık 553 bin TL) para cezası verildi.

Lig yönetimi, “Disiplin komitesi, kadın taraftarlara ve ailelere karşı hakaret anlamı taşıyan; onlara büyük ölçüde zarar veren şişme bebeklerin neden olduğu olayın ciddiyetini göz önünde bulundurarak ağır disiplin cezaları uygulamaya ve benzer olayların yaşanmasını önlemeye karar verdi” açıklamasını yaptı.

Bu ceza, kayıtlara Güney Kore’de bir takıma verilen en yüksek para cezası olarak geçti. Ceza üzerine bir açıklama yapan kulüp ise cezaya itiraz etmeyeceğini ve kararı ‘alçak gönüllülükle kabul ettiklerini’ duyurdu.

K-League dünyada salgın nedeniyle verilen aradan sonra 8 Mayıs’ta tekrar başlayan ilk lig olmuştu ve açılış maçını tüm dünyadan 19 milyon kişi izlemişti.

Futbol Federasyonu’nun yanı sıra stat yönetimi de kira sözleşmesi gereği reklam almadan önce izin alması gereken FC Seoul takımını staddan çıkarma hakkına sahip. (ASK)

şişme kadın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir