Dünya - Kasım 7, 2019

Transfobik yazara tepki: ”Yumurtalıklarım hakkında konuşmaktan vazgeç”

İngiliz yazar Katie Hopkins, trans kadın sporcu Maxime Blythin’in ”yılın en yi kadın sporcusu” seçilmesine öfkelenerek transfobik bir söylemde bulundu. Hopkins’e cevap ise Blythin’in takım arkadaşından geldi.

Transseksüel kriketçi Maxime Blythin, formasını giydiği Kent Kricket isimli beyzbol kulübünde Yılın En İyi Kadın Oyuncusu unvanına layık görüldü.

Kulübün bunu resmi Twitter hesabından duyurmasının ardından İngiliz köşe yazarı Katie Hopkins, konuyla ilgili bir dizi transfobik tweet attı.

Trans kadın bir sporcunun biyolojik olarak kadın sporcularla rekabet etmesine öfkelenen Hopkins, ”Yılın en iyi ‘Kadın’ sporcusu. Biyolojik kadınların yumurtalıklarına atılan bir başka tekme. Senin sorunun ne Kent Kriket? Kızlarımız bu taş*klardan daha iyisini hak ediyor’‘ ifadelerinden oluşan bir tweet attı.

”Benim ve yumurtalıklarım hakkında konuşmayı bırak”

Hopkins’in bu açıklamalarına ilk cevap ise Blythin’in takım arkadaşı Tammy Beaumont’dan geldi.

Hopkins’in konuyla ilgili tweetini alıntılayarak bu açıklamalarının Blythin’e zarar vereceğini belirten Beaumont, “Platformunuzu yanlış bir düşünce ve gerçek olmayan bir makaleyi yaymak için kullanmak, yalnızca onun (Blythin) karşılaştığı ayrımcılığa ve istismara katkıda bulunacaktır!” dedi.

Trans bir kadın olmanın kriket sporunde herhangi bir avantaj sağlamadığını söyleyen Beaumont, “Şahsen ben ona ‘takım arkadaşım’ ve ‘arkadaşım’ demekten gurur duyuyorum. Bu yüzden lütfen benim için veya yumurtalıklarım için konuşmayı bırak” ifadelerini kullandı. (ASK)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir