Dünya, Futbol

Stephanie Frappart: “Genç kızlar için rol model olduğumu biliyorum”

Alan Savunması

Aralık ayı başında Juventus ve Dynamo Kiev’in karşı karşıya geldiği Şampiyonlar Ligi maçında görev alan ve turnuva tarihinde maç yöneten ilk kadın hakem olan Stephanie Frappart BBC’ye konuştu.

Stephanie Frappart, 2 Aralık 2020 akşamı UEFA Şampiyonlar Ligi gruplarında oynanan Juventus-Dynamo Kiev maçında düdük çalarak tarihe geçmişti. Şampiyonlar Ligi tarihinin ilk kadın hakemi Frappart, BBC’ye konuştu.

“Hakkımda çıkan haberleri okumuyorum”

37 yaşındaki hakem, kendi yarattığı bir fanus ortamında işini nasıl yürüttüğünü anlattı. “Herhangi bir sosyal medya hesabım yok. Hakkımda çıkan gazete haberlerini okumuyorum. Kendi “bubble” ımı yarattım. Futboldaki herkes hakemler ve performansları hakkında konuşuyor. Her şeyi görmezden gelmeyi tercih ediyorum.”

TIKLAYIN- Stephanie Frappart, UEFA Şampiyonlar Ligi’nde tarihe geçti

Frappart, futbol tarihi kitaplarında yalnızca Şampiyonlar Ligi’ndeki başarısıyla yer almıyor. Fransız hakem İstanbul’da Chelsea ve Liverpool’un karşı karşıya geldiği 2019 UEFA Süper Kupa Finali’nde dördüncü hakem olarak görev almıştı. Öte yandan Amerika Birleşik Devletleri ve Hollanda’nın oynadığı 2019 Kadınlar Dünya Kupası finalinde de maçın birinci hakemi Frappart’tı.

Futbol oynamaya 10 yaşında başladığını belirten Frappart, 2022 FIFA Dünya Kupası’nda “görev almasının” bonus etkisi yaratacağını düşünüyor.

“Genç kızların hakemliğe başlaması için ilk adım”

Bu alanda ilerlemeyi düşünen genç kızlara ilham kaynağı olması hakkında da konuşan Frappart, bu durumu “mükemmel bir memnuniyet” olarak değerlendirdi.

“Rol model olduğumu biliyorum. Genç kızlar televizyon izliyor ve beni sahada gördüklerinde bunun mümkün olabileceğini düşünüyorlar. Bu, genç kızların hakemliğe başlaması için ilk adım.”

“Tabii burada bir rol oynadığımı düşünsem de hiçbir kadını hakem olması için zorlayamam. İnsanlar hakem olup olmayacaklarına kendileri karar verebilir.”

Son yıllarda futbol eklenen ve seyircileri ikiye bölen VAR hakkında da konuşan Stephanie Frappart, video yardımcı hakemin çok iyi bir yardımcı olduğunu düşünüyor.

“VAR futbol için iyi. Biz eskisi gibi hakemliğe devam ediyoruz. Eğer büyük bir hata yapacak olursak bu noktada VAR’ın yardımcı olması iyi bir şey.”

(Eurosport Türkiye)

İlginizi Çekebilir

...
BoMoVu’dan Spor ve Barış Arşivi Çevrimiçi Paneli
...
Israel Folau: “Hiçbir şeyden pişman değilim”
...
10 yıl önce attığı homofobik, islamofobik, cinsiyetçi ve ırkçı tweetler sebebiyle milli takım kadrosundan çıkarıldı
...
56 yaşındaki kick boksçu Ayşe Şirin: “Yanımdan ‘Abla saygılar’ deyip geçiyorlar”

SOSYAL AĞ

Popüler Haberler

...
Fatih Terim’den trans kadın Selin Ciğerci ile evli olan Tuzlasporlu futbolcu Gökhan Çıra’ya transfobik gönderme

1235 kere okundu.

...
Pernille Harder Chelsea’de: Kadın futbol tarihinin en pahalı transferi

1190 kere okundu.

...
Başörtülü sporsevere linç girişimi: “Tesettür böyle zulüm görmedi”

1090 kere okundu.