Dünya - Futbol - Ağustos 13, 2019

Stephanie Frappart: ”Duygularımı yönetmeyi biliyorum”

İki İngiliz ekibi Liverpool ve Chelsea’nin karşı karşıya geleceği maç öncesinde UEFA Hakem Komitesi Başkanı Roberto Rosetti ile UEFA’nın erkekler kategorisindeki üst düzey bir karşılaşmada düdük çalacak ilk kadın hakem olan Stephanie Frappart, yardımcıları Manuela Nicolosi, Michelle O’Neill ve 4’üncü hakem Cüneyt Çakır basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

İngiltere temsilcileri Liverpool ve Chelsea’nin yarın karşı karşıya geleceği UEFA Süper Kupa maçı öncesi UEFA Hakem Kurulu Başkanı Roberto Rosetti, müsabakada görev yapacak kadın hakemler Fransız Stephanie Frappart, yardımcıları aynı ülkeden Manuela Nicolosi ve İrlandalı Michelle O’Neill ile dördüncü hakem Cüneyt Çakır, karşılaşmaya hazır olduklarını söyledi.

Maçın oynanacağı Vodafone Park’ta gerçekleştirilen basın toplantısında açıklamalarda bulunan Rosetti, karşılaşmayı kadın hakemlerin yönetmesi konusunda, “Böyle bir fikrimiz vardı ve hakemler kurulundaki meslektaşlarımla konuşmaya başladık. Süper Kupa için aramızda tartıştık, bu şekilde karar aldık. İşlerinde iyi olan, teknik ve fiziksel olarak son derece güçlü hakemlerde karar kıldık.” dedi.

Karşılaşmayı yönetecek Stephanie Frappart’ın dünkü antrenmanda çok koştuğuna dikkati çeken Rosetti, “Erkeklerin geçtiği fiziksel testten de geçti. Zihinsel olarak da çok güçlü. Umuyorum ki Stephanie binlerce genç kadına ilham verebilir. UEFA için önemli bir boyut.” ifadelerini kullandı.

Stephanie Frappart’ın ülkesinin 1. lig maçlarında da görev yaptığını hatırlatan Rosetti, “Hakemlerle ilgili kaygım yok. Fizik, teknik ve taktik olarak erkeklerle aynı olduklarını kanıtlamış bulunuyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.


Frappart: Futbol ayını

Karşılaşmayı yönetecek Stephanie Frappart, maça hazır olduklarını dile getirdi.

Her zaman hazırlık yaptıklarını ve herhangi bir korkularının bulunmadığını kaydeden Frappart, maçı yöneteceğinin açıklanmasının ardından hayatının değiştiğini anlatarak, “Tüm dünyada çok popülerim. Fransa liginde zaten görev yapıyorum, duygularımı biliyorum. Nasıl bir strateji uygulayacağımı biliyorum. Duygularımı yönetmesini biliyorum. Bu, ilk görevlendirme değil. Yarınki maçın anlamının pekala farkındayım.” ifadelerini kullandı.

Kadın hakem olarak zorluk yaşamadıklarını vurgulayan Frappart, “Futbol aynı. Sadece kadınlar ve erkekler biraz farklı oynuyor. Kadınlar ve erkekler arasında maç olmuyor ama bizim için aynı futbol. Aynı şekilde oynanıyor. Kadın veya erkek maçı da olsa aynı şekilde yönetiyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.


Cüneyt Çakır: ”Sahaya çıktığımızda cinsiyet yoktur

Maçta 4. hakem olarak görev yapacak Cüneyt Çakır, ev sahibi olmanın onurunu yaşadıklarını söyledi.

Bu önemli karşılaşmayı kadın hakemlerin yönetmesine değinen Çakır şu ifadeleri kullandı:

“Bizim için kadın ve erkek hakem arasında fark yoktur, hakemler hakemdir. Sahaya çıktığımız zaman adımız hakemdir; kadın ya da erkek hakem değil. İki hafta önce Zagreb’de Rosetti’nin yönetiminde hazırlık kampımızı yaptık. Aynı hazırlığı yaptık, aynı testlerden geçtik. Oyun kuralları aynı. Aynı antrenmanlardan geçtik, hiç fark yok. Sahaya çıktığımızda cinsiyet yoktur. Olimpiyatlarda Stephanie ve ekibiyle birlikteydim. Başından sonuna kadar tüm antrenmanlarımızı birlikte yaptık. Maçları birlikte yönettik. Samimi olarak söylüyorum gerçekten cesurlar, zor kararları vermede asla tereddüt etmiyorlar. Yarın da göreceksiniz.” diye konuştu.


Fotoğraf: Getty Images
(İHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir