Dünya

Sportif Lezbon’dan “Toplumsal Cinsiyet Bağlamında Futbol” atölyesi

Alan Savunması

Kuir bir futbol takımı olan Sportif Lezbon, futbol ve toplumsal cinsiyet ilişkisinin ele alınacağı “Toplumsal Cinsiyet Bağlamında Futbol Kurumlarını Yeniden Kuruyoruz” isimli bir çevrim içi atölye gerçekleştirecek.

Cinsiyetçilik, erkek egemenliği, heteroseksizm, homofobi, transfobi, ırkçılık ve militarizm ile baskı ve yasaklara karşı mücadele eden futbol takımı Sportif Lezbon, “Toplumsal Cinsiyet Bağlamında Futbol Kurumlarını Yeniden Kuruyoruz” başlıklı çevrim içi bir atölye gerçekleştirecek.

14 Ekim Çarşamba günü, Hacettepe Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Araştırma Görevlisi Pınar Öztürk‘ün kolaylaştırıcılığıyla gerçekleştirilecek atölyede futbol ve toplumsal cinsiyet ilişkisini ele alınacak.

“20-23 Ekim tarihlerinde sosyal medyada düzenleyeceğimiz kampanyanın söylemlerini birlikte kurgulamak için 14 Ekim Çarşamba günü 19:00’da söyleyecekleri olan, söyleyecekleri olmasa da bu hareketin bir parçası olmak isteyen herkesi çevrim içi düzenleyeceğimiz atölyeye davet ediyoruz.” diyen Sportif Lezbon, atölyeye ilişkin bir açıklama yaparak ilgilenen herkese katılım çağrısında bulundu.

“Sahada olmaya dair verilen mücadele, var olan eşitsizlikleri giderebilmek için de devam ediyor”

Sportif Lezbon’un çağrısı şöyle:

“Futbol tarihi, kadın ve LGBTİ+’lar için bir mücadelenin tarihi aynı zamanda. Kadın futbolunun otoritelerce yasaklanıp ardından yasağın kaldırılması çok değil, geçtiğimiz 100 yıl içerisinde gerçekleşti.

“Bu alanda yaşanan ayrımcılıklara karşı dünyanın pek çok yerindeki spor feministleri ve aktivistleri mücadele yürütüyor. Sahada olmaya dair verilen mücadele, var olan eşitsizlikleri giderebilmek için de devam ediyor. Alanda oyuncu olabilmenin bir mücadeleyi beraberinde getirdiği yadsınamaz bir gerçek. Öte yandan futbol taraftarı olmak da erkeklikle özdeşleştiriliyor. Bir kadının futbolcu olabilmesi yaşadığımız dünyada ne kadar zorsa, taraftar olarak kabul görmesi de o denli zor.

“Oyuncusu ve taraftarı olmak için bu oyunda biz neler deneyimliyoruz? Neler söylemek, neleri değiştirmek istiyoruz? Futbolun kurumlarının kadın ve LGBTİ+ sporcu ve taraftarlar bağlamında toplumsal cinsiyeti gözeten ve buradaki ayrımcılığı gidermeye yönelik nasıl adımlar atmasını bekliyoruz?

“Bu sorular ve daha fazlasını tartışmak için 14 Ekim Çarşamba günü 19:00’da söyleyecekleri olan, söyleyecekleri olmasa da bu hareketin bir parçası olmak isteyen herkesi çevrimiçi düzenleyeceğimiz atölyeye davet ediyoruz.”

Atölyeye katılmak için bu linkten başvuru yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

...
VEDA
...
HDP Milletvekili Oya Ersoy, kadın sporcular hakkında konuştu: “Kadınlar, çocuklar, LGBTİ+’lar için laiklik yaşamsaldır”
...
Norveçli takıma “şort cezası” veren hentbol federasyonu başkanlarına kadın birliklerinden istifa çağrısı
...
VakıfBank, Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’nda 13 isimle temsil edildi

SOSYAL AĞ

Popüler Haberler

...
Fatih Terim’den trans kadın Selin Ciğerci ile evli olan Tuzlasporlu futbolcu Gökhan Çıra’ya transfobik gönderme

1855 kere okundu.

...
Başörtülü sporsevere linç girişimi: “Tesettür böyle zulüm görmedi”

1765 kere okundu.

...
Kadın kick boksçular, Dünya Şampiyonası’na damga vurdu

1700 kere okundu.