Diğer Sporlar, Dünya

Spor insanlarından NCAA’ye transfobi çağrısı

Alan Savunması

Aralarında Megan Rapinoe ve Billie Jean King’in de yer aldığı bazı aktif ve emekli sporcular, NCAA’e bir mektup yazarak transseksüellerin spora katılmalarını engellediği gerekçesiyle Erkekler Basketbol Şampiyonası’nın Idaho kentinden alınmasını istedi.

Aktif ve eski profesyonel sporcular, Amerikan Üniversite Sporları Federasyonu’na (NCAA) bir çağrıda bulunarak trans öğrencilerin spora katılmalarını kısıtlayan eyalet kanunu sebebiyle 2021 Erkekler Basketbol Şampiyonası’nın Idaho’dan alınmasını istedi. Spor insanları, bu çağrılarını, yazdıkları bir mektupla dile getirdi.

TIKLAYIN- Transseksüel sporcular hakkında doğru bilinen yanlışlar

The Hill’de yer alan habere göre aktif ve eski profesyonel sporcuların oluşturduğu koalisyon, mektupta NCAA’den turnuvanın yerini değiştirmesini istedi. Mektuba imza atanlar arasında sporda cinsiyet eşitliği mücadelesinin sembol isimlerinden efsane tenisçi Billie Jean King, Amerika Kadın Futbol Milli Takımı’nın yıldızı Megan Rapinoe ve Mia Henderson isimli trans kız kardeşi 2014 yılında Baltimore’da belirgin nefret suçuyla öldürülen New York Knicks Basketbol Takımı’nın oyuncusu Reggie Bullock bulunuyor. 

Mektupta, trans sporcuların spora katılımını engelleyen transfobik yasanın 1 Temmuz’da yürürlüğe gireceği belirtilerek bu durumun kapsayıcılığa aykırı olduğu gerekçesiyle turnuvanın Idaho kentinden alınması gerektiği belirtildi.

TIKLAYIN- Trans kadın sporcuların haklarını elinden alan tasarı, resmen yasalaştı

Mektupta şu ifadeler yer aldı:

“HB 500 yasa tasarısının geçmesiyle birlikte 1 Temmuz’dan itibaren Idaho’da kapsayıcı şampiyonalar ve etkinlikler düzenlenemeyecek. Şampiyona etkinliklerini Idaho’dan almayıp buna müsade etmek NCAA’in temel değerleriyle ters düşecek ve Idaho’nun ayrımcılık yasasının dolaylı yoldan destekçisi olacaktır.

“Rekabetçi sporun başlangıcından beri, sporu insanlardan esirgemek yerine spora erişimi genişleterek daha iyi ve daha güçlü bir küresel spor topluluğu haline geldik. Bu mektupla birlikte NCAA’den kapsayıcılık için verdikleri sözü tutmalarını ve tüm etkinlikleri Idaho dışına taşımalarını istiyoruz.”

TIKLAYIN- Lindsay Hecox: Trans bir sporcuyum ve sadece koşmak istiyorum

“NCAA’i savunduğu kapsayıcılık için harekete geçmeye çağırıyoruz”

Çarşamba günü konuya dair açıklama yapan Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği (ACLU), NCAA’in House Bill 500 isimli yasa tasarısını kınadığını ve geçmişte Kuzey Karolina’da “Bathroom Bill” isimli yasa tasarısı gibi benzer sorunlar üzerine etkinliklerin ev sahibini değiştirdiğini veya etkinlikleri durdurduğunu söyledi.

ACLU’nun ifade ettiği önlem, trans sorunları konusunda NCAA’in yaptığı rehberliğe karşı çıkıyor.

Ulusal Transseksüel Eşitliği Merkezi’nin Politika ve Eylem Yürütme Başkan Yardımcısı Rodrigo Heng-Lehtinen, da sporcuların bu çağrısını destekleyerek “Trans sporcular NCAA’deki tüm sporculara tanınan aynı saygınlığı görmeyi hak ediyor. HB 500 yasa tasarısı yüzünden bu durum Idaho’da mümkün değil. HB 500 yasa tasarısı aleyhinde konuştuğu için NCAA’yi alkışlıyor ve söylediklerini eylemleriyle desteklemeleri için onları cesaretlendiriyoruz” dedi. (AO/ASK)

*Ayşe Ongun, bu haberi Alan Savunması içi The Hill’den çevirdi.

İlginizi Çekebilir

...
Türkiye’nin ilk kadın parkur sporcusu olan Hazal Nehir’e büyük ödül
...
Milli dalışçı Birgül Erken, rekor denemesine hazırlanıyor
...
Naomi Osaka, bikinili fotoğraflarına yönelik eleştirilere cevap verdi
...
İstismar mağduru sporcu: Federasyon, yaptığım şikayetle ilgilenmiyor

Popüler Haberler

...
Dilara Gedikoğlu: Cinsiyet ayrımı sadece sporda değil toplumdaki çoğu noktada karşımıza çıkıyor

365 kere okundu.

...
Biseksüel boksör Nicola Adams, ırkçı ve homofobik saldırıları TikTok videosuyla gözler önüne serdi

320 kere okundu.

...
Bahar Özgüvenç, “Futbol erkek oyunu mudur?” diye soran sunucuya yanıt verdi, stüdyo buz kesti

315 kere okundu.