Dünya - Futbol - Ekim 11, 2019

Kadınlar, ‘Şiddete karşı futbol’ sloganıyla sahaya çıktı

İstanbul Kartal’ın Atalar ve Petrol İş mahallelerinde yaşayan kadınlar, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü öncesi ‘Şiddete karşı futbol’ temasıyla sahaya çıktı.

Kartal’da Atalar ve Petrol-İş Mahallesinde yaşayan kadınlar, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü öncesinde “Kadına Yönelik Şiddete Hayır” mesajıyla bir futbol maçı yaptılar.

Petrol-İş Mahallesi Muhtarı Ayten Aytür ile Atalar Mahallesi Muhtarı Erhan Gülmüş’ün girişimleriyle gerçekleştirilen maç, kadına yönelik şiddete karşı farkındalık yaratmak adına güçlü bir ses oluşturdu.

Etkinlikle ilgili Ekmek ve Gül‘e konuşan Gazeteci Nuray Yılmaz, kadınların, kadına uygulanan şiddetin karşısında durduklarını söylerken Petrol-İş Mahallesi Muhtarı Ayten Aytür de “İki mahallenin muhtarı olarak böyle bir organizasyon yapmak istedik. Kadına yönelik şiddete karşı bir kampanya başlatmak istedik” diye konuştu.

Kartal Belediyesi Meclis Üyesi Özlem Bulut ve maçta yer alan bir başka kadın ise kadına yönelik şiddete hayır demek için bir futbol maçı düzenlendiğini ve daha önce hiç futbol oynamamış kadınların bu etkinlik aracılığıyla kadına yönelik şiddete hayır dediklerini söyledi. Kadınlar, “Kadına uygulanan fiziksel, cinsel, ekonomik, psikolojik şiddetin her türlüsüne hayır diyoruz” diye konuştu.


”Kadınlar futbol da oynar, bulaşık da yıkar, genel müdürlük de yapar”

Atalar Mahallesi Muhtarı Erhan Gülmüş, iki komşu mahallenin kadınlarının böyle bir etkinlikte bir araya gelmesinin önemine işaret ederek, “Kadına yönelik şiddetin sürekli devam ettiği bu günlerde bu konunun gündemde kalmasını istedik. Ayrıca kadınlar, erkeklerin oynadığı topu da oynayabilir, bulaşık da yıkayabilir, genel müdür de olabilir. Kadınların her alanda erkeklerle eşit olduğunu da vurgulamak istedik.” dedi.

Karşılaşmada forma giyen bir diğer isim de 80 yaşındaki Emine Köse idi. Kadına yönelik şiddete karşı durduklarını belirten Köse, “Şiddeti kınıyoruz. Babalar anneleri öldürmesin, yavrular öksüz kalmasın.” diye konuştu.

Takımlar, Kartal Bulvarsporun maçlarına ev sahipliği yapan Mimar Kubilay Köse Stadyumunda dolu tribünler önünde oynanan karşılaşmaya “Kadına şiddete hayır” sloganları ve alkışlar arasında çıktı. Faul ve gol düdüğünün çalmadığı maçta kadınlar dayanışma ve dostluk mesajı verdi. Penaltılar sonucunda Petrol-İş Mahallesinin 5-3’lük skoru yakaladığı karşılaşma, galibi ve mağlubu olmayan maç olarak sonuçlandı. (ASK)

Fotoğraf: Ekmek ve Gül

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir