Diğer Sporlar, Dünya

Osmangazi Belediyesi’nden kadın sporculara büyük ayrımcılık: “Kadınlar olarak büyük bir ayıpla karşı karşıya kaldık”

Ali Safa Korkut

Orhangazi Belediyesi tarafından 4 Temmuz’da düzenlenen Uludağ Bisiklet Tırmanışı’nda erkek kategorisinde ödüller verilirken kadınlar genel klasman kategorisinde verilmedi. Kadınlar sıralamasının dahi açıklanmadığını, ciddiye alınmadıklarını ve büyük bir ayrımcılığa uğradıklarını söyleyen kadın sporcular Alan Savunması’na konuşarak yaşadıklarını anlattı.

4 Temmuz’da Bursa Osmangazi Belediyesi tarafından bu yıl ilk kez, 10 farklı kategoride yarışılan Uludağ Bisiklet Tırmanışı düzenlendi. Ödül töreninde genel klasman erkekler kategorisinde ve yaş kategorisinde ödüller sahiplerini bulduktan sonra sıra kadınlar genel klasman kategorisine geldi ancak kadınlarda genel klasman kazananları açıklanmadı ve bu kategoride galibiyet alan sporculara ödülleri verilmedi.

Kadın sporcular haklarını aramak istediğinde ise genel kategoride, yani erkeklerin de içerisinde olduğu genel klasmanda ilk 3’e girmeleri gerektiği yönünde açıklama yapıldı. Yetkililer konuyla ilgili ellerinde geleni yapacaklarını belirtti fakat mağdur sporcular henüz konuyla ilgili bir sonuç alamadı ve sporcular hak arayışları karşısında kötü bir tutumla karşılaştılar.

Dün yarışta yer alan ve ayrımcılığa uğrayan sporculardan Sezin Darende, kadın sporcular olarak yaşadıklarını Alan Savunması’ndan Ali Safa Korkut’a anlattı.

“Kadınlar olarak büyük bir ayıpla karşı karşıya kaldık”

Yarışı, genel kadınlarda üçüncü, yaş kategorisinde ise ikinci sırada tamamlayan Darende, erkekler için yapılması gerekenlerin yapıldığını belirterek “Yarışın ödül töreni kısmı geldi, ilk olarak erkekler genel klasman ödül töreni yapıldı ve öncesinde belirtilen ödüller kendilerine takdim edildi. Ardından yine yaş kategorisinde erkeklere ödül ve kupaları verildi.” dedi.

Kadınlar olarak sıranın kendileri için yapılması gereken ödül törenine gelmesini beklerken buna dair hiçbir organizasyon yapılmadığını söyleyen Darende, yaşananları şöyle anlattı:

“Sonra sıra kadınlara geçti. İlk başta yaş kategorileri için kupalar verildi ancak sonrasında kadınlarda genel kategoride ilk 3 sıra, yani en önemli olan şey açıklanmadı ve yine kadın sporculara hiçbir ödül verilmedi.

“Erkekler için düzenlenen törenin ardından kadınlar yaş kategorisi ödüllerini verdiler. Genel kadınlar ilk üçlüsü açıklanmadan paralimpik sporculara kupa verildi ve kürsü kısmı genel kadınlar ilk üç açıklanmadan bitti. Yani kadınlar olarak bize hiçbir şekilde ödül verilmediği gibi kadınlar genel klasmanı kimin ilk 3 sırada bitirdiği bile açıklanmadı. Oldukça büyük bir ayıpla karşı karşıya kaldık.”

“Saçma sapan açıklamalar yapıldı, ciddiye alınmadık”

“Gerekçe olarak kesinlikle net bir şey söylenmedi. Hatta bize, ‘sizin genel klasmanda, yani erkeklerle olan kategoride ilk 3’e girmeniz gerekiyordu ki ödül verelim’ dendi -ki böyle bir şey zaten mümkün değil. Çünkü yarış kadın ve erkek diye iki ayrı kategoride yapıldı zaten. Dünyadaki tüm yarışlarda da bu böyledir.

“Bayağı saçma açıklamalar yapıldı bize. Biz de turnuvanın organizatör ve yetkililerine giderek hakkımızı istediğimiz söyledik ama kesinlikle ciddiye alınmadık. Bize en son ‘belediye olarak bununla ilgileneceğiz’ dendi ve biz de ‘hakkımızı almadan veya kamuoyu önünde biz kadınlardan bir özür dilemediğiniz takdirde bu olayın çözülmeyeceğini’ söyledik. Bu şekilde bir ayrımcılığı kesinlikle kabul etmiyoruz, hakkımızı sonuna kadar arayacağız.”

“Bu ayrımcılık karışışında kesinlikle sessiz kalmayacağız”

“Daha önce hiç böyle bir olayla karşılaşmadık. Özürle birlikte tüm haklarımızı istiyoruz, iade-i itibar bekliyoruz. Bize vadedilen hiçbir şey verilmedi, o kadar kadın orada ter döktük ve sıralamamız dahi açıklanmadı. Çok büyük ayıp edildi.

En son organizasyon olarak yardımcı olacaklarını söylediler ama şu ana dek buna dair bir gelişme de yaşanmadı. Kadın sporcular özelindeki bu ayrımcılık karışışında kesinlikle sessiz kalmayacağız.

İlginizi Çekebilir

...
HDP Milletvekili Oya Ersoy, kadın sporcular hakkında konuştu: “Kadınlar, çocuklar, LGBTİ+’lar için laiklik yaşamsaldır”
...
Olimpiyatların yıldızıydı: Olivia Podmore, bıraktığı mesajın ardından evinde ölü bulundu
...
Türkiye Boks Federasyonu Asbaşkanı Arın: Kadın boksunda aldığımız madalyalar tesadüf değil
...
Feryal Abdelaziz, altın madalya kazanan Mısırlı ilk kadın sporcu oldu

SOSYAL AĞ

Popüler Haberler

...
Fatih Terim’den trans kadın Selin Ciğerci ile evli olan Tuzlasporlu futbolcu Gökhan Çıra’ya transfobik gönderme

1755 kere okundu.

...
12 yaş altı kız futbol Takımı erkekler liginin şampiyonu oldu

1595 kere okundu.

...
Başörtülü sporsevere linç girişimi: “Tesettür böyle zulüm görmedi”

1590 kere okundu.