Dünya

Nasser Al-Khater duyurdu: 2022 Katar Dünya Kupası’nda LGBTİ+ bayrakları dalgalanabilecek

Alan Savunması

Şampiyonanın CEO’su Nasser Al-Khater 2022’de Katar’da oynanacak olan FIFA Dünya Kupası’nda LGBTİ+ bayraklı korner direklerinin kullanılmasına izin verildiğini duyurdu.

Katar’ın katı LGBTİ+ karşıtı yasalarına rağmen maçlarda hoşgörü ve katılımı teşvik eden FIFA kurallarına uyacağını söylemesinin ardından 2022 Dünya Kupası’nda stadyumlarda gökkuşağı bayraklarına izin verilecek.

Yine de Katar’daki LGBTİ+ taraftarların, şampiyonaya iki yıldan az bir süre kala, FIFA’nın homofobiye karşı duruşuyla çelişen, eşcinsel ilişkileri yasaklayan muhafazakar kanunlar nedeniyle endişeleri sürüyor.

FIFA, Dünya Kupası ilk kez Orta Doğu’da düzenlenecek olması nedeniyle Katar’ı kapsayıcı bir turnuva düzenlemeye itmeye kararlı olduklarını söyledi.

FIFA: Bizim duruşumuzun ne olduğunu çok iyi anlıyorlar

FIFA sosyal sorumluluk ve eğitim sorumlusu Joyce Cook, “Futbolda var olan açık kimlikli eşcinsel bir kadınım, bu yüzden bu durum kişisel olarak benim ilgilendiğim ve beni de ilgilendiren bir şey” dedi.

Cook, “Tüm bu yönlerde aşamalı bir değişim göreceğiz ve gökkuşağı bayrakları, tişörtler vb. ürünler stadyumda hoş karşılanacak. Bizim duruşumuzun ne olduğunu çok iyi anlıyorlar” diye konuştu.

2022 Dünya Kupası CEO’su Nasser Al-Khater: “Ne olursa olsunlar, onlara saygı duyacağız”

2022 Dünya Kupası CEO’su Nasser Al-Khater AP’ye yaptığı açıklamada, “Stadyumlardaki gökkuşağı bayraklarına gelince, FIFA’nın kendi kuralları ve yönetmelikleri var. Ne olursa olsunlar, onlara saygı duyacağız.” dedi.

İnsanların farklı inanç ve kültürlere bağı olduklarını anladıklarını söyleyen Al-Khater, onlara saygı duyacaklarını söylerken, onların da Qatar’ın inançlarına saygı duymasını beklediklerini belirtti. Al-Khater, şu ifadeleri kullandı:

“Muhafazakar bir ülkemiz var, ancak misafirperver bir ülkeyiz. İnsanların kültürlerindeki ve inançlarındaki farklılığı anlıyoruz. Bu yüzden burada herkesin hoş karşılanacağını ve herkese saygılı davranılacağını düşünüyorum.

“Tıpkı kültürümüzün bu dünyanın kültürü olması gibi insanlardan da kültürümüze saygı duymalarını bekliyoruz. Bence şu an için bir denge var ve içimde, insanların dünyanın farklı yerlerinden gelen insanlara saygı duyacaklarına dair bir his var.”

Katar, geçen yıl Kulüpler Dünya Kupası’nın düzenlenmesinden önce, LGBTİ+ taraftarların hoş karşılanacağına dair güvence vermek için Liverpool’un LGBTİ+ taraftar grubu Kop Outs’un gey bir üyesi ile eşini ülkeye getirdi.

“Ülkedeki LGBTİ+’lar zulüm görürken, bu sadece vitrin süslemekten ibaret”

Ayrımcılıkla mücadele aktivistleri ise Katar’ın yasaları değiştirerek daha da ileriye gitmesini istiyor.

İngiliz Futbol Federasyonu Katılım Danışma Kurulu Üyesi Chris Paouros, AP’ye, 2022 Dünya Kupası’nda LGBTİ+ bayraklarına izin vermenin, Katar’daki LGBTİ+’lar yasalar uyarınca hala zulüm görürken “sadece bir vitrin süslemek” anlamına geldiğini söyledi.

Paouros, şöyle devam etti:

“Stadyuma gidip bayraklarımızı asmak bizim için harika olacak. Üstelik bunun bir Dünya Kupası sırasında olması çok daha harika. Futbol festivali olsun istiyorsun.

“Ama nihayetinde bir iş yapıyoruz ve herkesin, olduğu gibi özgür olabileceğinden emin olmak istiyoruz. Eğer bir Katarlıysanız ve bu özgürlüğü garanti edemiyorsanız, o zaman bu yaptığınız [Bayraklara izin vermek] sadece bir vitrin dekorasyonu gibi geliyor.”

“Katarlı LGBTİ+ topluluğuyla gerçek bir diyaloğumuz var ve onların kriminalize edilmedikleri veya aşağılanmadıkları ve Katarlılar için gerçekten kalıcı bir sosyal değişiklik yapabileceğimizi umuyorum.”

İlginizi Çekebilir

...
VEDA
...
HDP Milletvekili Oya Ersoy, kadın sporcular hakkında konuştu: “Kadınlar, çocuklar, LGBTİ+’lar için laiklik yaşamsaldır”
...
Norveçli takıma “şort cezası” veren hentbol federasyonu başkanlarına kadın birliklerinden istifa çağrısı
...
VakıfBank, Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’nda 13 isimle temsil edildi

SOSYAL AĞ

Popüler Haberler

...
Fatih Terim’den trans kadın Selin Ciğerci ile evli olan Tuzlasporlu futbolcu Gökhan Çıra’ya transfobik gönderme

1585 kere okundu.

...
12 yaş altı kız futbol Takımı erkekler liginin şampiyonu oldu

1510 kere okundu.

...
Pernille Harder Chelsea’de: Kadın futbol tarihinin en pahalı transferi

1470 kere okundu.