Dünya - Futbol - Kasım 25, 2019

Maç esnasında kaleciye homofobik saldırıda bulunan taraftar tutuklandı

İngiltere’de rakip takım kalecisine homofobik tacizde bulunan bir taraftar, kalecinin durumu yetkililere bildirmesi üzerine tutuklandı.

İngiltere futbol ligi Leauge One ekiplerinden Tranmere Rovers ile Wycombe Wanderers, geçtiğimiz hafta ligin 17. hafta maçları kapsamında karşı karşıya geldi.

Ev sahibi ekip Tranmere Rovers’ın sahasında oynanan karşılaşmada bir taraftar, rakip takım Wycombe Wanderers’ın kalecisi Ryan Allsop’ı homofobik tacizde bulundu.

Allsop’un bulunduğu kalenin arkasındaki tribünde yer alan taraftar, maç boyunca Allsop’ı homofobik sözlerle taciz ederken durumdan rahatsızlık duyan 24 yaşındaki kaleci, devre arasında durumu maçın hakemi John Busby’e bildirdi.

Maçın hakeminin, durumu karşılaşmanın gözlemcilerine bildirmesinin ardından, stadyumda yer alan polisler maç sonunda gözlemci raporu ve kamera kayıtları doğrultusunda ilgili taraftarı gözaltına aldı.

BBC’de yer alan habere göre suçu görüntülerle sabit olan ilgili taraftar, olay sonrası çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

“Bu tür suçlar karşısında kararlıyız”

Karşılaşma sonunda BBC’ye konuşan Merseyside polis şefi Jason Crellin, durumu kendilerine bildirdiği için olayın mağduru Ryan Allsop’a, her iki kulübe ve güvenlik personeline minnettar olduklarını söyledi.

Crellin, “Bu tür suçlara karışan herhangi birini tespit etmek ve mahkemelere verilmesini sağlamak için elimizden gelenin en iyisini yapmaya kararlıyız.” diye konuştu.

Stonewall’dan açıklama

LGBTİ+’ların haklarını korumayı ve yaşam koşullarını iyileştirmeyi amaçlayan Birleşik Krallık merkezli bir yardım kuruluşu olan Stonewall da konuyla ilgili bir açıklama yayımladı.

İlgili makamların hızlı bir şekilde gerekli işlemi yaptıklarından dolayı mutluluk duyduklarını belirten Stonewall ekibi, “LGBTİ+ karşıtı dilin futbolda veya herhangi bir sporda yeri yoktur. Sporu ‘herkesin oyunu’ yapmak için hepimizin üzerine düşen bir görev” dedi.

“Ayrımcılığı damgalamalıyız”

Wycombe Wanderers menajeri Gareth Ainsworth de Allsop’ı, olayı ilgililere bildirdiği için cesur olmakla överken “Irkçılık veya homofobi fark etmeksizin tüm ayrımcı olayları damgalamalıyız dedi.

Konuyla ilgili konuşan Tranmere Rovers menajeri Micky Mellon ise “Eğer insanların yanlış bir şey yaptıkları kanıtlanmışsa olabilecek en uygun şekilde cezalandırılacaklardır” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir